Fryderyki 2024

i

Autor: mat. prasowe

Muzyka

Tegoroczna gala Fryderyków ponownie na Śląsku. Nagrody zostaną przyznane w Gliwicach

Największe święto polskiej muzyki ponownie odbędzie się w województwie śląskim. 22 marca w PreZero Arenie Gliwice rozdane zostaną bowiem Fryderyki. Jubileuszowa, trzydziesta już, Gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu będzie otwarta dla publiczności.

Gala Fryderyków ponownie w Gliwicach

W ubiegłym roku, po kilkuletniej przerwie, na Śląsk wróciły Fryderyki. Nie inaczej będzie i w 2024. Zapowiedziano właśnie trzydziestą już Galę Muzyki Rozrywkowej i Jazzu. Odbędzie się ona 22 marca w Gliwicach (PreZero Arena). 

Cieszę się, że to właśnie w Gliwicach odbędzie się jubileuszowa 30. gala rozdania Fryderyków. To już kolejny raz, gdy to wyjątkowe muzyczne święto gości na Śląsku. Jestem przekonany, że również tym razem w Gliwicach pojawią się nie tylko największe muzyczne gwiazdy, ale także fani muzyki z całej Polski – przyznaje Bogusław Pluta, dyrektor zarządzający Związku Producentów Audio-Video. 

Choć nominacje do najważniejszych nagród muzycznych w naszym kraju zostaną dopiero ogłoszone, to organizatorzy potwierdzili pierwsze nazwiska wykonawców, którzy zagrają w trakcie gliwickiej gali. 

Wiadomo już, że na scenie zobaczymy:

  • Dodę i Smolastego,
  • Darię Zawiałow oraz
  • Kwiat Jabłoni.

Do sprzedaży trafiły także bilety dla publiczności. Wejściówki można kupić za pośrednictwem strony "kulturairozrywka.pl". Ceny biletów zaczynają się od 99 zł. Najdroższe wejściówki są w ramach tzw. "golden circle", sektora pod samą sceną. Kosztuję one 249 zł. 

Fryderyki. Najważniejsze informacje

Przypomnijmy, że Fryderyki są przyznawane od 1995 roku - za wybór laureatów odpowiada – powołana przez Związek Producentów Audio-Video – Akademia Fonograficzna w skład, której wchodzi ponad 1000 artystów, dziennikarzy muzycznych i innych osób z polskiej branży fonograficznej.

Nominowani do Fryderyków wyłaniani są w drodze tajnego głosowania wszystkich członków Akademii. Są oni podzieleni na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Członkowie mogą należeć wyłącznie do jednej z nich. Zwycięzcy są wybierani w drugiej turze tajnego głosowania. Wówczas członkowie wskazują tylko jedną pozycję w danej kategorii.

Statuetka, która jest obecnie wręczana, została zaprojektowana w 1996 roku (za wykonanie odpowiada Dorota Dziekiewicz-Pilich). Jest wzorowana na postaci męża artystki – Marcina Pilicha.