Tauron planuje budowę swojej dwunastej farmy wiatrowej w Polsce

i

Autor: Grupa Tauron Farma powstanie w gminie Rudnik w powiecie raciborskim

Tauron wybuduje pierwszą farmę wiatrową na Śląsku

Tauron planuje budowę swojej dwunastej farmy wiatrowej w Polsce. Powstanie w gminie Rudnik w powiecie raciborskim i będzie pierwszą tego typu inwestycją w województwie śląskim.

Budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. Tauron zapowiada, że prace zakończą się w połowie 2024 roku. Instalacja o łącznej mocy 33 MW będzie składać się z 15 turbin o mocy 2,2 MW. Farma wiatrowa ma pokryć zapotrzebowanie 28 tys. gospodarstw domowych. Za realizację inwestycji będzie odpowiadać spółka Tauron Zielona Energia.

- W ostatnich miesiącach przyspieszyliśmy realizację założeń Zielonego Zwrotu Taurona. Oddajemy do użytku realizowane w ostatnich latach inwestycje i rozpoczynamy budowę kolejnych farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Wraz z projektem w Raciborzu w budowie mamy trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy ponad 110 MW i dwie fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 150 MW - mówi Paweł Szczeszek, prezes Tauronu.

Tauron dysponuje dziś jedenastoma farmami wiatrowymi: Majewo, Piotrków, Zagórze, Wicko, Marszewo, Lipniki, Śniatowo, Mogilno, Inowrocław, Dobrzyń, Gołdap. Energię elektryczną w nich wytwarza 200 turbin wiatrowych o łącznej mocy 416 MW.

Kolejne inwestycje Taurona w zieloną energię

W czerwcu tego roku Tauron kupił projekt farmy wiatrowej Mierzyn w województwie zachodniopomorskim. Realizacja sprawi, że grupa zwiększy swoje zielone moce o prawie 60 MW. Budowa ma się zakończyć w 2024 roku.

Tymczasem w Nowej Brzeźnicy w województwie łódzkim ma powstać kolejna farma wiatrowa o łącznej mocy 20 MW. Grupa ogłosiła realizację projektu w październiku, a pierwszy prąd do sieci ma stąd popłynąć na początku 2025 roku. Inwestycja pozwoli zaopatrzyć w energię 19 tys. gospodarstw domowych.

Grupa dąży do tego, by w 2025 roku dysponować 1600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a do 2030 roku liczy na 3700 MW. Tym samym energia odnawialna będzie stanowić ok. 80 proc. całego miksu wytwórczego Taurona.

Równocześnie Grupa rozwija projekty farm fotowoltaicznych. Do 2025 roku ich moc ma się zwiększyć do 700 MW, a do 2030 roku liczba ta ma się podwoić.