Tablice w języku śląskim przed Urzędem Miejskim w Świętochłowicach

i

Autor: UM Świętochłowice

Wiadomości

Tablice w języku śląskim przed Urzędem Miejskim w Świętochłowicach. "Powinniśmy zadbać o to, żeby ten regionalizm uwypuklać"

Ozdobne tablice - w żółto-niebieskich barwach - zostały oficjalnie odsłonięte przed Urzędem Miejskim w Świętochłowicach. To jedno z nielicznych miejsc w regionie, gdzie doszła do skutku tego typu inicjatywa.

Nazwy miejskich instytucji w Świętochłowicach również po śląsku

W piątek, 8 września, przed Urzędem Miejskim w Świętochłowicach odsłonięto ozdobne tablice w języku śląskim. 

Umieszczono je na ozdobnym stojaku ustawionym przy wejściu do budynku. Napisy na nich głoszą: Miejskǒ Rada we Świyntochlowicach, Prezydynt Miasta Świyntochlowice i Miejski Urzōnd we Świyntochlowicach.

Powstanie tablic zainicjowane zostało przez Związek Aktywistów Śląskich, a dokładniej lidera ZAŚ ze Świętochłowic, Kamila Jarząbka. Jego inicjatywę wsparli lokalni samorządowcy, z prezydentem miasta Danielem Begerem na czele. 

- Ja jestem dumnym mieszkańcem Świętochłowic, Śląska, ale również jestem dumnym Polakiem, dlatego uważam, że mieszkając w tej części kraju powinniśmy zadbać o to, żeby ten regionalizm uwypuklać, ale nie przykrywać nim jednocześnie innych spraw. Ważne, żeby zachować balans. To pozwoli nam dojść do momentu, w którym język śląski zostanie dostrzeżony, a tego typu projekty będziemy mogli oglądać także w innych miastach czerpiących inspirację ze Świętochłowic - podkreśla Daniel Beger. 

- Za sprawą wielu osób zaangażowanych w projekt tablic ozdobnych w języku śląskim otwieramy nowy rozdział, który zapisze się na kartach historii naszego regionu - dodaje z kolei lider ZAŚ Świętochłowice. Kamil Jarząbek przyznał także, że projekt tablic jest na tyle uniwersalny, że mieszkaniec każdego śląskiego miasta może poprosić o dokumenty pozwalające na uruchomienie w nim podobnej procedury, z wykorzystaniem ustalonych już aspektów prawnych.

Podczas oficjalnego odsłonięcia tablic obecne były m.in. Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałek Senatu, oraz Urszula Koszutska, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego. 

QUIZ Słowa po śląsku to językowe pułapki. Czy znasz znaczenie?

Pytanie 1 z 10
Zacznijmy od śląskiej zołzy. Nie jest to polska złośliwa kobieta, tylko: