Szpital Wojewódzki w Rybniku likwiduje dwa oddziały

i

Autor: Archiwum Szpital Wojewódzki w Rybniku likwiduje dwa oddziały

Szpital Wojewódzki w Rybniku likwiduje dwa oddziały

Laryngologia dziecięca i laryngologia dla dorosłych - te dwa oddziały definitywnie przestaną istnieć w Wojewódzkim Szpitalu nr 3 w Rybniku. Pod znakiem zapytania stoi reaktywacja oddziału internystycznego.

Szpital w Rybniku likwiduje dwa oddziały

Dwa z zawieszonych dotychczas oddziałów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku zostaną zlikwidowane. To laryngologia dziecięca i laryngologia dla dorosłych. 

- Potrzebny jest zespół 5-6 osób, co najmniej 4-5 specjalistów. Do tego rezydent, wolontariusz. To nasza bolączka, ale wynika to głównie z braku ludzi – internistów jest mało - powiedział w rozmowie z portalem rybnik.com.pl dr Janusz Kowalski, zastępca dyrektora ds. lecznictwa.

W szpitalu do niedawna nie pracowały również oddziały chirurgii ogólnej i oddział neonatologii. Także z powodu braków kadrowych. Szpitalowi udało się je jednak przywrócić, bowiem znaleziono kadrę lekarską. 

Zarząd spodziewa się natomiast dużego obłożenia na pediatrii, którą... zamierza zawiesić od 1 grudnia w placówce w Rydułtowach. - Przyjmujemy pacjentów z całego regionu, ale po zawieszeniu pediatrii, obłożenie w WSS nr 3 urośnie. Już odczuwamy przyrost pacjentów na izbach przyjęć. Nie leczą się w poradniach lekarza rodzinnego, w nocnej pomocy świątecznej, tylko w SOR-ze - mówi dr Kowalski.

Rybnicki szpital boryka też się z problemami finansowymi. Pogłębiła je tegoroczna nowelizacja ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. -  Trudno określić, na jakiej podstawie były szacowane koszty takich podwyżek, ponieważ z prostego przelicznika wynika, że podwyżka kosztuje szpital około 1,5 mln złotych miesięcznie. Przez pół roku ponieśliśmy już 9 mln złotych strat na samych podwyżkach pensji. Przyszły rok będzie równie ciężki, a jeszcze słyszymy, że w połowie 2023 roku Ministerstwo Zdrowia szykuje korektę ustawy – ocenia Janusz Kowalski.

Źródło: rynekzdrowia.pl