Święty Walenty jest patronem Bierunia. W mieście odbywa się słynny odpust ku jego czci

i

Autor: UM Bieruń

Wiadomości

Święty Walenty to patron Bierunia. W mieście co roku można spróbować słynnych "całusków"

Wielkimi krokami zbliżają się Walentynki, czyli bardzo ważne święto nie tylko dla zakochanych, ale również i dla mieszkańców Bierunia. Patronem miasta jest w końcu sam św. Walenty. Dlatego też, co roku, odbywa się tu słynny odpust na jego cześć.

W Bieruniu odbywa się odpust ku czci św. Walentego

Nie każdy to wie, ale od 2003 roku św. Walenty jest oficjalnie patronem Bierunia. W związku z tym, co roku do Sanktuarium św. Walentego pielgrzymuje tysiące wiernych z całej Polski. Nie brakuje także gości zagranicznych. 

W tym roku uroczystości odpustowe odbędą się wcześniej niż 14 lutego. Przypomnijmy, że w tym roku Walentynki przypadają w Środę Popielcową, która rozpoczyna Wielki Post. Dlatego słynny odpust zaplanowano na 11 lutego. Natomiast uroczystości związane z wigilią odpustu i uroczystym przemarszem z kościoła św. Bartłomieja Apostoła pod pomnik św. Walentego przypadną 10 lutego.

Ulica Krakowska w Bieruniu, jak co roku, zmieni się więc nie do poznania. Staną tu kolorowe stragany, na których będzie można zakupić przeróżne słodkości w kształcie serca. Będzie także stoisko miejskie z bieruńskimi całuskami. To ciastka biszkoptowe w kształcie ust z adwokatowym nadzieniem i polane czerwoną pomadą. Całuski są wypiekana specjalnie na tę okazję. 

Bieruńskie całuski

i

Autor: UM Bieruń

– Ta tradycja kultywowana jest od kilku wieków. Śmiało mogę powiedzieć, że nasze walentynki po bieruńsku przechodzą do kanonu metropolitalnych wydarzeń – przyznaje Krystian Grzesica, burmistrz Bierunia. 

Ksiądz Michał Anderko, proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja i kustosz zabytkowego Sanktuarium pw. św. Walentego, przyznaje, że kult św. Walentego w mieście jest silny. I rozwija się już od XVII wieku. 

– W Bieruniu ta wielowiekowa tradycja jest wciąż żywa. Na przestrzeni lat zmienił się jednak jej charakter. Kiedyś do Bierunia przybywali pielgrzymi prosząc o dar uzdrowienia, lub Ci, którzy za uzdrowienie chcieli podziękować. Współcześnie św. Walenty znany jest zwłaszcza jako patron zakochanych. W Bieruniu łączymy te dwie tradycje – wyjaśnia proboszcz. 

Poniżej udostępniamy pełny program wydarzeń w Bieruniu:

Święty Walenty jest patronem Bierunia

i

Autor: mat. prasowe