Stacje ładowania autobusów

i

Autor: Metropolia GZM mat. pras.

Stacje ładowania autobusów elektrycznych staną na Tysiącleciu. „Nie będą przeszkadzać mieszkańcom”

Nowe stacje ładowania autobusów elektrycznych pojawią się na Tysiącleciu. Dzięki temu pojazdy zwiększą swój zasięg i będą jeździć dalej.

Katowice inwestują w rozwój elektrycznych autobusów. Dlatego PKM Katowice podpisał z Mostostalem Kraków umowę na postawienie stacji ładowania autobusów na Tysiącleciu. Dzięki temu „elektryki” będą dojeżdżały w odleglejsze miejsca.

Od 2019 r. inwestujemy w napęd elektryczny w naszych autobusach, obecnie mamy ich 20. Oprócz nowych pojazdów będą się pojawiać także nowe stacje ładowania, które pozwolą na efektywniejsze wykorzystanie tego typu pojazdów i zwiększenie zasięgu ich działania. Cieszę się, że dzięki naszym inwestycjom mieszkańcy mają do dyspozycji nowoczesny tabor, który jest komfortowy i ekologiczny – mówi prezydent Marcin Krupa.

W taborze katowickiego PKM-u znajdziemy dzisiaj 20 autobusów elektrycznych. Do tej pory mogły być ładowane jedynie w bazie przy ul. Mickiewicza. Przewoźnik postanowił zwiększyć ich zasięg i teraz będzie mógł bardziej elastycznie wykorzystywać swoje pojazdy. Oprócz zakupu nowych autobusów inwestuje także w system ładowarek. Wybrany w przetargu wykonawca ma za zadanie zaprojektowanie, dostawę i montaż stacji szybkiego ładowania autobusów elektrycznych przy ul. Tysiąclecia w Katowicach.

Ładowarki nie będą uciążliwe?

Na Tysiąclecia w Katowicach powstaną ładowarki o mocy 200 kW. Dzięki nim autobusy będą mogły ładować baterie przez całą dobę. - W ramach zadania ma zostać wybudowana stacja transformatorowa średniego napięcia wraz z układem pomiarowo-rozliczeniowym, stacja ładowania, maszt z platformą ładowania – odwróconym pantografem. Oprócz tego wykonawca dostarczy wszelkie niezbędne urządzenia sterujące, zabezpieczające i okablowanie – dodają urzędnicy.

Katowiccy urzędnicy podkreślają, że ładowarka nie będzie uciążliwa dla mieszkańców osiedla. Jej działanie to 60 dB, czyli niewiele więcej niż praca standardowego domowego odkurzacza. Urządzenie będzie mogło być zarządzane zdalnie. Rejestrowane będą także sesje ładowania – czas rozpoczęcia, zakończenia oraz ilość pobranej energii.