Czy węgiel jeszcze stanieje?

i

Autor: Tomasz Golla

Pieniądze

Spada cena węgla. Promocja w sklepie PGG potrwa tylko kilka dni

Cena węgla na rynkach międzynarodowych jest dziś najniższa od ponad dwóch lat. Eksperci pokazują, ile dziś realnie powinien kosztować węgiel w Polsce. Tymczasem Polska Grupa Górnicza od lipca oferuje węgiel w promocji po obniżonej cenie. Kiedy nastąpi większa obniżka cen węgla?

Czy kupić już węgiel? Czerwiec to doskonały czas, aby rozważyć zakup węgla na najbliższy sezon. Obecnie na rynku panuje niewielkie zainteresowanie, co oznacza, że można liczyć na sprawną obsługę i niewielkie upusty. Dodatkowo poprawiająca się pogoda daje nadzieję na zakup suchego opału. Cena węgla na światowej giełdzie ARA wynosi dziś poniżej 100 dolarów/tonę, czyli nawet cztery razy mniej niż w lipcu 2022 roku, gdzie dochodziła do 400 dolarów.

Ile kosztuje tona węgla w czerwcu?

Cena węgla w polskich składach spadła. Najtaniej ekogroszek workowany z dostawą można kupić w cenie 1550 zł za tonę. Większość ofert oscyluje jednak w przedziale między 1900 zł a 2100 zł za tonę.

Tymczasem według wielu ekspertów, dzisiaj nie ma powodu, aby węgiel w Polsce kosztował więcej niż 800 zł za tonę. 

Cena węgla PGG

AKTUALIZACJA

PGG postanowiła obniżyć od lipca cenę węgla, zachować dotychczasowe promocje i zlikwidować opłaty za transport.

- Byłoby politycznym samobójstwem utrzymywanie obecnego poziomu cen węgla w kraju, zwłaszcza jeśli na świecie jego cena zniżkuje do 391 zł/t, a całkiem realne są perspektywy na dalsze spadki. Tak tanio na świecie nie było od czerwca 2021. Ale cena węgla w kraju nadal pozostaje na bardzo wysokim poziomie, choć dwa lata temu polski węgiel kosztował o połowę mniej niż obecnie - mówi Mariusz Seweryn z Telewizji Tychy.

Cena węgla na składach

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy w najbliższych miesiącach ceny węgla będą się obniżać. Silna złotówka i spadające ceny na światowych rynkach sugerują dalszy spadek. Jednak na krajowym rynku konkurencja została znacznie ograniczona, a niektóre firmy zajmujące się transportem węgla z Polskiej Grupy Górniczej mogą nie mieć interesu w obniżaniu swoich zysków. Ponadto, ceny w dużej mierze ustalane są przez państwowe spółki, co oznacza, że ewentualna decyzja o korekcie cen będzie również uwarunkowana czynnikami politycznymi.

Czy ceny węgla spadną w 2023 roku?

Wiele zależeć będzie od polityki cenowej PGG. Ten największy polski producent i dystrybutor węgla wprowadził ostatnio promocję, która w skrócie polega na tym, że gdy klient zamówi 1-5 ton węgla w regularnej cenie, to PGG wystawi zamówienie na drugie tyle, lecz taniej o 400 zł/t. Faktycznie więc węgiel Ekogroszek Karlik kosztuje nie 1520 zł, a już 1320 zł za tonę. Ale to wciąż nie jest 800 zł.

Czy dalsza obniżka ceny nastąpi od 1 lipca?

- Cały czas podkreślamy, że węgiel z PGG jest produktem najwyższej jakości, sprzedawanym w niezmiennej cenie 1500-1700 zł za tonę, podczas gdy jeszcze niedawno normą na składach była cena 3,5 tys. zł za tonę. Na bieżąco analizujemy sytuacje rynkową i wsłuchujemy się w głosy naszych klientów. Na ewentualne korekty przyjdzie czas po dokonaniu analizy. Za wcześnie o tym mówić - informuje Tomasz Głogowski, rzecznik PGG.

Ile będzie kosztował węgiel?

Bodźcem do obniżania cen mogą być spadające indeksy ARA oraz jesienne wybory parlamentarne w Polsce. Z drugiej strony analitycy dostrzegają czynniki, które „zmuszają do pozostawienia cen przynajmniej na niezmienionym poziomie” (m.in. konieczność importu niskiej jakości niesortowanego węgla oraz zobowiązanie w ramach polityki klimatycznej UE do likwidowania kotłów na paliwa stałe).

Powolny spadek cen będzie następował, jednak nie ma co myśleć, że tona węgla powróci do ceny sprzed dwóch lat. W 2021 r. średnioroczna cena wg GUS wyniosła 996,60 zł/tonę.

Najważniejsze wiadomości ze Śląska

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE