Śląskie świeżaki w Sejmie. Po raz pierwszy zetkną się z wielką polityką. Sylwetki nowych posłów

i

Autor: Archiwum/Facebook Śląskie świeżaki w Sejmie. Po raz pierwszy zetkną się z wielką polityką. Sylwetki nowych posłów

Wybory 2023

Śląskie świeżaki w Sejmie. Po raz pierwszy zetkną się z wielką polityką. Sylwetki nowych posłów

Znani są już wszyscy posłowie z województwa śląskiego, którzy będą reprezentować nasz region w polskim parlamencie. O ile część nazwisk to dosłownie stare wygi, przed którymi Sejm nie ma żadnych tajemnic, to do Sejmu dostali się absolutni debiutanci, gdzie dla części z nich będzie to pierwsza styczność z polityką na szczeblu ogólnopolskim. Przedstawiamy ich sylwetki.

W zakończonych wyborach do Sejmu i Senatu z województwa śląskiego do parlamentu dostało się łącznie 55 posłów. Z ław sejmowych wypadły takie osoby, jak Barbara Dziuk, Tomasz Olichwer, Teresa Glenc, Andrzej Sośnierz czy jego Syn Dobromir Sośnierz - by wymienić tych najbardziej znanych posłów ze Śląska. Swoje mandaty utrzymało natomiast wiele innych znanych nazwisk, w tym min. Monika Roska, Krystyna Szumilas, Bożena Borys-Szopa, Wojciech Szarama, Jerzy Polaczek, Michał Gramatyka, Włodzimierz Czarzasty, Borys Budka czy Mateusz Morawiecki. Na kolejną kadencję załapało się w wyborach sporo młodej krwi. W kilku przypadkach będzie to praktycznie debiut, jeśli chodzi o styczność z wielką polityką na szczeblu ogólnopolskim. O tym, jak sobie poradzą, pokażą najbliższe cztery lata. Poniżej prezentujemy ich sylwetki. 

Spis treści

  1. Wybory 2023: Łukasz Ściebiorowski z Koalicji Obywatelskiej
  2. Wybory 2023: Łukasz Litewka z Nowej Lewicy
  3. Wybory 2023: Grzegorz Płaczek z Konfederacji
  4. Wybory 2023: Roman Fritz z Konfederacji
  5. Wybory 2023: Kamil Wnuk z Trzeciej Drogi
  6. Wybory 2023: Piotr Strach z Trzeciej Drogi
  7. Wybory 2023: Łukasz Osmalak z Trzeciej Drogi
  8. Wybory 2023: Bronisław Foltyn z Konfederacji

Wybory 2023: Łukasz Ściebiorowski z Koalicji Obywatelskiej

Kandydat startujący z list Koalicji Obywatelskiej jest prawdopodobnie jedną z największych - jeśli nie największą niespodzianką, jeśli chodzi o wynik wyborów do Sejmu. Jest też żywym dowodem na to, że wieloletnia, organiczna praca na rzecz lokalnej społeczności w swoim mieście może przełożyć się w dłuższej perspektywie na mandat poselski. Łukasz Ściebiorowski to piekarzanin z krwi i kości, który swoją osobą niemal wrósł w tkankę miejską. W swoim mieście jest radnym od lat, a to, na czym się zawsze najbardziej skupiał, to praca na rzecz mieszkańców Piekar. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że poza Piekary praktycznie nie wychodził. I to też widać po jego wyniku, bowiem w swoim mieście zdobył niemal wszystkie głosy, które dały mu mandat poselski. W Piekarach Śląśkcih zdobył więcej głosów, niż Mateusz Morawiecki czy Jerzy Polaczek, który przecież jest posłem wielu kadencji również z Piekar. 

Ściebiorowski zdobył w Piekarach 6 575 głosów, a łącznie 7 116 co dało mu mandat poselski. Jak można przeczytać na jego stronie, Ściebiorowski jest szefem Obywatelskiego Klubu Radnych. Od trzech kadencji jest radnym w Piekarach Śląskich i członkiem wielu komisji. Współorganizuje wiele festiwali muzycznych, jak Sufler Rock Festiwal czy wydarzenia i imprezy sportowe. Jest wielkim fanem Budki Suflera. Jako poseł chce wesprzeć śląskie miasta w pozyskaniu środków na rozbudowę infrastruktury sportowej (w tym stadionu Ruchu Chorzów), a także budowę mieszkań komunalnych. Jak podkreśla, nadal najważniejsze dla niego mają być problemy zgłaszane przez mieszkańców miast, ale w tym przypadku, już nie tylko Piekar Śląskich.  

Wybory 2023: W katowickim okręgu wygrała KO. Lista posłów

i

Autor: Facebook Wybory 2023: W katowickim okręgu wygrała KO. Lista posłów

Wybory 2023: Łukasz Litewka z Nowej Lewicy

Człowiek, który pokonał tak wytrawnego polityka z własnego ugrupowania, jakim jest Włodzimierz Czarzasty. Ponad 40 tys. głosów to jeden z najlepszych wyników w Nowej Lewicy nie tylko na Śląsku. Można powiedzieć, że w pewnym sensie jest gwiazdą mediów społecznościowych, z których pomocą Łukasz Litewka pomógł wielu osobom w Polsce. Kampanię wykorzystał do tego, aby promować adopcję psów ze schroniska. Łukasz Litewka ma 34 lata i aktualnie zasiada w Radzie Miasta Sosnowca. Założył fundację Team Litewka. Jak wynika z jego oświadczenia majątkowego, pracuje jako specjalista w Zakładzie Oczyszczania Miasta Mysłowice, jeździ BMW i ma kredyt na blisko 500 tys. zł.

O samym programie Łukasza Litewki nie można natomiast za wiele powiedzieć, bowiem... nie da się go w ogóle znaleźć. Więc trzeba powiedzieć wprost, że jeśli z jego działań charytatywnych można go na bieżąco rozliczać, to z jego programu wyborczego już nie, no bo trudno rozliczać kogoś z czegoś, co nie istnieje. 

Wybory 2023: Posłowie z okręgu sosnowieckiego

i

Autor: Archiwum/Super Express Wybory 2023: Posłowie z okręgu sosnowieckiego

Wybory 2023: Grzegorz Płaczek z Konfederacji

U części osób może wywoływać skrajne odczucia nie tylko z powodu tego, że startował z list Konfederacji. Popularność zdobył w czasie pandemii twierdząc, że COVID-19 nie stanowi zagrożenia wysnuwając teorie, że jest to tylko wymówka do tego, aby zamknąć społeczeństwo i mieć nad nim większą kontrolę. I też jednym z jego postulatów, z jakimi poszedł walczyć o mandat do Sejmu, było rozliczenie nieprawidłowości w związku z wprowadzoną przez rząd polityką covidową. W swoim programie zawarł też takie punkty, jak:

  • wprowadzenie niższych podatków i proste regulacje prawne, 
  • zadbanie o interesy Polaków,
  • sprzeciw przeciwko wprowadzeniu polityki klimatycznej Unii Europejskiej.

Wcześniej Grzegorz Płaczek był znanym i cenionym fotografem, dzięki czemu był wykładowcą na Akademii Nikona i ambasadorem tej marki. Ukończył Górnośląską Wyższą Szkołę Handlową w Katowicach na kierunku Zarządzanie i Marketing. Zdobył stypendium The Ohio State University w USA oraz kończył studia doktoranckie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Obecnie studiuje ochronę zdrowia na MBA. Mieszka w Kobiórze w powiecie tarnogórskim.

Wybory 2023: W katowickim okręgu wygrała KO. Lista posłów

i

Autor: Facebook Wybory 2023: W katowickim okręgu wygrała KO. Lista posłów

Wybory 2023: Roman Fritz z Konfederacji

Kandydat Konfederacji startował w okręgu rybnickim, gdzie uzyskał 11 089, co dało mu mandat poselski. W miejsce zawód na stronach Państwowej Komisji Wyborczej ma wpisane "prywatny przedsiębiorca". Jest wiceprezesem Konfederacji Korony Polskiej a od lat 80. działaczem społeczno-katolickim. W Rybniku prowadzi klub Polonia Christiana. Od 2015 roku współpracuje z Grzegorzem Braunem. - w tegorocznej kadencji było to jedyne ugrupowanie, które nie włączyło się w „pandemoniczne wydarzenia". Krytykował maseczkowy i szczepionkowy obłęd, zamykanie biznesów, areszt domowy – jak to określił – zwany dla zmylenia kwarantannami - opisywała w lipcu "Gazeta Wyborcza". Jego program wyborczy trudno znaleźć, ale z wypowiedzi w mediach można wywnioskować, że praktycznie utożsamia się z każdym punktem wyborczym Konfederacji. 

W 2019 roku również startował do Sejmu. Uzyskał ponad 10 tys. głosów i był o włos od mandatu poselskiego.

Wybory 2023: posłowie z okręgu rybnickiego

i

Autor: Facebook Wybory 2023: posłowie z okręgu rybnickiego

Wybory 2023: Kamil Wnuk z Trzeciej Drogi

W wyborach do Sejmu Kamil Wnuk uzyskał 16 310 głosów. Od 2014 roku jest radnym w Sosnowcu, a od 2022 jej wiceprzewodniczącym. - Moją inspiracją do działania są ludzie, którym udało się pomóc. Poczucie, że naprawdę udało się zmienić czyjąś rzeczywistość na lepszą, daje mi masę energii i mobilizuje do dalszych działań - pisze na swojej stronie wyborczej. 

Działa w Stowarzyszeniu Mieszkańcy, w którym organizował wiele akcji społecznych. W Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego zajmował się tożsamością lokalną, z Fundacją dla Młodych organizował festyny charytatywne, a z Fundacją Dr Clown odwiedza w szpitalach chore dzieci. 

W Sejmie chce poukładać relacje władzy krajowej z władzą lokalną, co ma być dźwignią dla rozwoju Polski. - Aby zrealizować kluczowe inwestycje infrastrukturalne konieczna jest współpraca na linii Gmina – Województwo – Państwo. Dzisiaj brak jest spójnej polityki w tym zakresie. Brakuje wizji, planowania na okres dłuższy niż jedna kadencja - pisze w swoim programie.

Wybory 2023: Posłowie z okręgu sosnowieckiego

i

Autor: Facebook Wybory 2023: Posłowie z okręgu sosnowieckiego

Wybory 2023: Piotr Strach z Trzeciej Drogi

W okręgu gliwickim zdobył 17 634 głosów. Jego głównym konikiem jest ekologia. - Od dawna zajmuję się sprawami ochrony środowiska, ekologii, zmian klimatu, czy recyklingu. Prowadzę eko-fanpage, drukuję ulotki i informatory ekologiczne, organizuję akcje edukacyjne, sprzątania lasów czy nasadzenia drzew w województwie śląskim. Chcę przyszłości ze świeżym powietrzem do oddychania, czystą wodą do picia i zdrowym jedzeniem - podkreśla poseł.

Chce dla przyszłych pokoleń zostawić lepszy świat. - Pokolenie moich rodziców i dziadków obaliło komunizm, wprowadziło w Polsce wolność i demokrację. Wspólnie z moim pokoleniem rozwinęło gospodarkę wolnorynkową, wprowadziło nas do Unii Europejskiej i otworzyło dla nas cały świat. Dziś kolejne pokolenia muszą pomóc w nowych zdaniach – przeprowadzić rewolucję energetyczną, uczynić z Polski kraj dobrobytu i innowacji - podkreśla w swoim programie. 

Ukończył studia magisterskie na Politechnice Częstochowskiej oraz studia managerskie  Executive Master of Business Administration. Zrobił podyplomówkę m.in., z pedagogiki specjalnej w specjalizacji autyzm. Obecnie jest udziałowcem i współprowadzącym kilku przedsiębiorstw w woj. śląskim.

Wybory 2023: przedstawiciele w Sejmie z Bytomia, Gliwic i Zabrza

i

Autor: Facebook Wybory 2023: przedstawiciele w Sejmie z Bytomia, Gliwic i Zabrza

Wybory 2023: Łukasz Osmalak z Trzeciej Drogi

Łukasz Osmalak mógł liczyć na poparcie 19 616 osób. W lokalnym samorządzie ma duże doświadczenie. W latach  2002 – 2014 był radnym miasta Mikołów, a od 2018 jest radnym powiatu mikołowskiego. Jak podkreśla, jest szczęśliwym mężem i ojcem trójki dzieci i o szczęście rodziny jest dla niego najważniejsze. - chciałbym, aby mogła żyć w normalnym kraju. Męczy mnie ciągły wybór mniejszego zła i niekończąca wojna Polsko – Polska. Mam już dosyć zastanawiania się nad urną wyborczą, kto wyrządzi Polsce mniej szkody. Pora postawić na pozytywny program: taki właśnie proponujemy w naszej partii - podkreśla nowy poseł. 

Na co dzień jest pracownikiem w branży IT. 

Wybory 2023: posłowie z okręgu rybnickiego

i

Autor: Facebook Wybory 2023: posłowie z okręgu rybnickiego

Wybory 2023: Bronisław Foltyn z Konfederacji

W wyborach w okręgu bielskim otrzymał 18 134 głosów. Było to jego drugie podejście do Sejmu. Wcześniej startował w 2019 roku, ale bezskutecznie. Bronisław Foltyn może i wcześniej nie siedział w ławach Sejmowych, ale z wielką polityką miał już styczność. Przede wszystkim przez Janusza Korwin-Mikkego, którego był szefem sztabu w wyborach do Senatu w 2004 roku. Przedsiębiorca, prezes Nowej Nadziei i lider Konfederacji w Bielsku-Białej.  W latach 2002-2004 był prezesem Unii Polityki Realnej. W rozmowie z beskidzka24.pl mówił m.in. o chęci likwidacji 500 plus. - Mamy program taki, że chcemy obniżyć podatki i żeby wszyscy do 26 roku życia, łącznie z przedsiębiorcami byli zwolnieni z podatków. To generuje łączny koszt 40 mld zł. Tak się składa właśnie, że to mniej więcej jest podobna kwota, która przeznaczana jest na 500 plus - zaznaczył.

Jest również przeciwny temu, aby rząd finansował In Vitro przy czym podkreślił, że to "powinna być indywidualna sprawa każdego człowieka". - Dopłacanie z naszych wspólnych pieniędzy do takich zabiegów medycznych, uważam, że nie jest odpowiednie - powiedział Foltyn na łamach beskidzka24.pl

Wybory 2023: Oto 9 posłów z okręgu Bielsko-Biała

i

Autor: Facebook Wybory 2023: Oto 9 posłów z okręgu Bielsko-Biała