Śląskie na drugim miejscu w kraju pod względem wydatków. Radni uchwalili budżet

2022-12-19 18:55
Jakub Chełstowski
Autor: fot. Andrzej Grygiel / UMWS Radni sejmiku śląskiego uchwalili budżet na 2023 rok

Radni sejmiku śląskiego uchwalili budżet dla Województwa Śląskiego na 2023 rok. Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej władze województwa mówią o dobrej kondycji finansowej.

Prawie 3 mld złotych – tyle w nadchodzącym 2023 roku zostanie wydane z budżetu województwa śląskiego. Natomiast dochody zaplanowane są na ponad 2 mld 745 zł.

Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski podczas sesji sejmiku zaprezentował plany budżetu na przyszły rok. - Dochody przekroczą 2 mld 745 mln zł, zaś wydatki sięgną blisko 3 mld zł. Jesteśmy na drugim miejscu w kraju pod względem dochodów i wydatków. Jesteśmy na drugim miejscu pod kątem wydatków majątkowych, inwestycyjnych. To pokazuje naszą skuteczność w działaniu w trudnych czasach. Budżet potwierdza bardzo dobrą kondycję finansową regionu – mówi marszałek Chełstowski.

Radni większością głosów zagłosowali za przyjęciem założeń budżetowych na 2023 rok. 38 było za, 2 przeciw i 2 wstrzymało się od głosu.

Śląskie w dobrej kondycji finansowej

Marszałek przekonuje, że na tle kraju woj. śląskie jest jednym z bogatszych województw. Potwierdzeniem mają być m.in. rosnące wpływy z podatków CIT. W 2023 roku województwo przeznaczy część pieniędzy na ochronę zdrowia. Województwo zamierza także wykorzystać przyszłoroczny budżet pod opracowanie przegłosowanego niedawno programu in vitro na lata 2023 – 2026.

Rosnące wpływy z podatku dochodowego od osób prawnych CIT są kolejnym dowodem na umacniającą się pozycję gospodarczą województwa na tle kraju. Na pewno priorytetem będzie zwiększenie w trakcie przyszłego roku środków na ochronę zdrowia, a w pierwszej kolejności na pokrycie ujemnego wyniku zakładów opieki zdrowotnej. Drugim bardzo ważnym zadaniem będzie opracowanie i wdrożenie Programu In vitro na lata 2023 - 2026. Ważnym zadaniem będzie także opracowanie programu wsparcia opieki paliatywnej. Dołożymy starań, by bardziej efektywnie niż dotychczas wydatkować środki na szeroko rozumianą promocję województwa, w tym na zintensyfikowanie działań związanych z tworzeniem przyjaznych warunków dla inwestorów i eksporterów, przede wszystkim na rzecz internacjonalizacji MŚP - dodaje marszałek Województwa Śląskiego.

Co nowego w 2023 w Śląskiem?

Do zadań priorytetowych w nowym budżecie woj. śląskiego należą m. in.:

  • opracowanie i wdrożenie programu polityki zdrowotnej – wsparcia leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego - in vitro na lata 2023 – 2026,
  • uzupełnienie wyposażenia Planetarium Śląskiego w Chorzowie w ramach Śląskiego Parku Nauki,
  • efektywne wdrażanie RPO 2014 – 2020, w tym realizacja projektów własnych: budowy i remontów dróg wojewódzkich,
  • modernizacja Opery Śląskiej w Bytomiu,
  • promocja gospodarcza regionu, promowanie Stadionu Śląskiego poprzez organizację imprez sportowych i kulturalnych (m.in. Diamentowa Liga),
  • kontynuacja projektu LIFE „Śląskie. Przywracamy Błękit),
  • przebudowa kąpieliska „Fala” i modernizacja kolejnego odcinka „Elki”.
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE