Matka z dzieckiem

i

Autor: Pixabay.com

Uchwała o in vitro w sejmiku śląskim przegłosowana. Radni chcą przeznaczyć 20 mln zł

Sejmik Województwa Śląskiego podczas nadzwyczajnej sesji w środę, 7 grudnia 2022 r., przyjął uchwałę dotyczącą dofinansowania programu wspierania in vitro dla mieszkańców regionu na lata 2023-2026. W ciągu czterech lat na program ma być wydanych 20 mln zł.

W środę, 7 grudnia, w sejmiku śląski odbyło się głosowanie nad uchwałą „ws. poparcia inicjatywy w zakresie przystąpienia do opracowania i wdrożenia programu polityki zdrowotnej pn. Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców woj. śląskiego na lata 2023-26".

Uchwałę udało się przyjąć większością głosów radnych. 27 głosowało za przyjęciem, 9 było przeciw i 1 radny wstrzymał się od głosowania. Za przygotowanie programu ma odpowiadać nowy zarząd województwa śląskiego. W ciągu czterech lat na program in vitro ma zostać przeznaczonych 20 mln zł, po 5 mln na rok.

In vitro w województwie śląskim

Była to już druga – tym razem skuteczna – próba przyjęcia uchwały o in vitro. Sejmik śląski już raz głosował nad dofinansowaniem in vitro. Wtedy uchwała Koalicji Obywatelskiej nie uzyskała uznania wśród radnych, nawet obecny marszałek województwa Jakub Chełstowski był wtedy przeciwko, teraz zagłosował za. Tłumaczył, że jego głos był odmienny, bo wtedy w budżecie nie było wystarczających funduszy.

Jednak mimo sprzeciwu radnych z Prawa i Sprawiedliwości, uchwała mogła zostać przyjęta, kiedy pierwszy raz obradowali nad nią radni. Zabrakło wtedy 6 radnych z Koalicji Obywatelskiej, którzy odpuścili sobie sesję w tym dniu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE