Śląskie i zagłębiowskie samorządy wiążą spore nadzieje z Krajowym Planem Odbudowy. Liczą na to, że część pieniędzy trafi właśnie do nich

2021-05-19 15:47
Spotkanie Marszałka Senatu ze śląskimi i zagłębiowskimi samorządowcami
Autor: Katarzyna Ziółkowska-Dąbek Spotkanie Marszałka Senatu ze śląskimi i zagłębiowskimi samorządowcami

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotkał się dziś w Sosnowcu z przedstawicielami Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, by rozmawiać o Krajowym Planie Odbudowy i odpowiedzieć na pytania samorządowców.

Polska z unijnego budżetu na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł w ciągu kilku lat.

- Kiedy mówimy o tak dużych pieniądzach jak Krajowy Plan Odbudowy, to widzimy, że to może być coś co nam pomoże w tych naszych planach, jak uczynić nasz region przyjazny dla mieszkańców, jak podnieść jakość ich życia. Spowodować, że tu powstaną nowe miejsca pracy w tych branżach, które są przyszłościowe i będziemy w stanie zamienić obecne miejsca pracy w tych branżach, które niestety są już schodzące - powiedział nam przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak.

Samorządowcy martwią się jednocześnie, czy środki na pewno trafią sprawiedliwie do wszystkich gmin.

- Ta obawa niestety istnieje ponieważ mamy te złe przykłady z podziałem funduszy na inwestycje miejskie, dlatego w takich spotkaniach uczestniczymy, bo chcemy by nasz głos był słyszalny, by rzeczywiście te środki trafiały sprawiedliwie do wszystkich gmin naszego kraju, niezależnie od tego kto w jakiej gminie ma jakie poglądy polityczne - powiedział burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec.

Będziemy robić wszystko, by tak się stało zapewniał dziś w Sosnowcu marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

- Działając na gruncie legalizmu, na gruncie praw, a w tym momencie jest ono dość skomplikowane, w Senacie spróbujemy przygotować takie bezpieczniki, aby z tych ogromnych pieniędzy skorzystała każda Polka, każdy Polak, każda gmina, każdy powiat, każde województwo. Żeby to były pieniądze dla nas wszystkich, a nie tylko dla tak zwanych swoich - mówi Tomasz Grodzki.

4 maja Sejm uchwalił ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Ratyfikacja przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna do uruchomienia Funduszu Odbudowy. Senat ma zająć się ustawą 27 maja.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl"

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE