Śląsk: Pierwsza ofiara zatrucia czadem. Mężczyzna z Rybna zmarł w sobotę wieczorem

2022-10-02 12:01
Śląsk: Pierwsza ofiara zatrucia czadem. Mężczyzna z Rybna zmarł w sobotę wieczorem
Autor: Archiwum Śląsk: Pierwsza ofiara zatrucia czadem. Mężczyzna z Rybna zmarł w sobotę wieczorem

Do pierwszego w tym sezonie śmiertelnego wypadku zatrucia tlenkiem węgla w woj. śląskim doszło w Rybnie w powiecie kłobuckim - podała w niedzielę straż pożarna - podał PAP. W sobotę doszło też do zatrucia czadem w Chorzowie.

Informację o śmiertelnym zatruciu czadem w Rybnie przekazała w niedzielę rzeczniczka śląskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska. - Jest to pierwsza ofiara śmiertelna w tym sezonie grzewczym - wskazała.

Jak dodała, do zatrucia czadem doszło również w Chorzowie w domu wielorodzinnym. Zatruła się tam czteroosobowa rodzina, w tym dwójka dzieci, ale ich życiu nie zagrażało żadne niebezpieczeństwo. 

Rozpoczyna się sezon grzewczy, a wraz z nim wzrasta ryzyko zatruć tlenkiem węgla i pożarów spowodowanych niewłaściwym użytkowaniem urządzeń grzewczych - zaznaczyła rzeczniczka.

Strażacy co roku ostrzegają przed niebezpieczeństwem związanym z tlenkiem węgla. Jak przypominają, przyczyny zatruć są wciąż te same i ciągle przez wielu ignorowane - niedrożność przewodów kominowych, brak właściwej wentylacji i dbałości o urządzenia grzewcze. Straż apeluje również, aby nie zostawiać potencjalnego źródła ognia bez kontroli.

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym i bezbarwnym. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia - przy dużych stężeniach tego gazu - może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE