Silny wstrząs w KWK Budryk. Zatrzęsło domami w Mikołowie i Ornontowicach. Górnicy zostali wycofani

2019-12-17 7:28
Zatrzęsło domami na Śląsku. Silny wstrząs w kopalni Knurów-Szczygłowice
Autor: arc

Bardzo silny wstrząs w kopalni KWK Budryk. Jak poinformował Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach, do wstrząsu doszło tuż po godzinie 3 w nocy 1050 metrów pod ziemią. Górnicy zostali wycofani. Nikomu nic się nie stało.

Wstrząs w kopalni KWK Budryk

Do bardzo silnego wstrząsu doszło dzisiaj, 17 grudnia tuż po godzinie 3 w nocy w kopalni Budryk w Ornontowicach, należącej do Jastrzębskiej Spółko Węglowej. Jak poinformował nas dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego, wstrząs miał miejsce 1050 metrów pod ziemią w rejonie ściany B12. Wstrząs był dość silny. Odnotowana magnituda to 2.9, czyli 10 do 7 Joula.

Wstrząs poczuli nie tylko mieszkańcy Mikołowa czy Ornontowic. Kołysanie można było poczuć też w Knurowie, Gliwicach, Paniówkach a nawet Katowicach.

- Załoga pracująca na dole została wycofana. Na miejscu pracuje zespół ds. zagrożeń. Nikomu nic się nie stało - słyszymy w WUG-u.

Kopalni Budryk to jedna z najmłodszych kopalni w Polsce. Wydobycie rozpoczęła w 1979 roku, ale rozbudowywana była aż do 1994 roku. Znajduje się na terenie gmin: Ornontowice, Mikołów, Orzesze i Czerwionka-Leszczyny.

W kopalni wydobywa się węgiel gazowo koksowy. Występują tu różne zagrożenia:

  • metanowe - IV kategoria,
  • pyłowe - klasa A i B zagrożenia wybuchem pyłu węglowego
  • wodne - I i II stopień

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE