Burza nad miastem

i

Autor: Arkadiusz Ziolek

Pogoda

Silna burza z gradem na Śląsku. Łowcy burz wydali ostrzeżenie drugiego stopnia

Śląsk znalazł się pod wpływem bardzo silnych burz z gradem. Gdzie jest burza? W środę 5 lipca spodziewane są także deszcze nawalne i trąby powietrzne. Wiatr może osiągnąć w porywach prędkość nawet 110 km/h. Łowcy burz wydali ostrzeżenie drugiego stopnia, bo układy burzowe mogą pojawić się na zachodzie Polski już około południa.

Drugi stopień zagrożenia przed gwałtownymi burzami został wydany dla całego Śląska. Dotyczy szerzej południowo-zachodniej i części centralnej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru, opadów dużego gradu oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu i trąb powietrznych.

Burze dzisiaj na Śląsku

Gdzie jest burza? Łowcy burz szczegółowo opisują siłę wiatru, spodziewane opady deszczu oraz kierunek tworzenia superkomórek. Burze dzisiaj nie powinny nas zaskoczyć.

"W środę w ciągu dnia i w pierwszej części nocy z środy na czwartek ciepły sektor układu ww. układu będzie dość szybko przemieszczał się nad Polską z zachodu na wschód. Tuż przed chłodnym frontem atmosferycznym pojawi się ostra zatoka niżowa i strefa silnej zbieżności wiatru w dolnej troposferze" - informują Łowcy burz.

Gdzie będą burze?

Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Katowicach ostrzega, że burzom miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm, oraz porywy wiatru, lokalnie możliwe porywy do 100 km/h. Miejscami grad. Obszarem zagrożonym są następujące miasta i powiaty: będziński, bielski, Bielsko-Biała, bieruńsko-lędziński, Bytom, Chorzów, cieszyński, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, gliwicki, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Katowice, lubliniecki, mikołowski, Mysłowice, Piekary Śląskie, pszczyński, raciborski, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, tarnogórski, Tychy, wodzisławski, Zabrze, Żory, żywiecki.

Gdzie jest burza? Zagrożenie jest realne

Głównym zagrożeniem podczas burz prognozowanych w środę będą silne porywy wiatru osiągające punktowo prędkość powyżej 100 km/h. Na południowym zachodzie i w centrum kraju mogą pojawić się dobrze wykształcone sygnatury bow echo oraz LEWP, a w liniowym układzie konwekcyjnym może być wbudowanych kilka superkomórek. Oznacza to zdecydowanie wyższe ryzyko wystąpienia silnych, lokalnie niszczących porywów wiatru.

Ponadto w superkomórkach burzowych mogą występować opady gradu o średnicy do 3-4 cm, zwłaszcza w woj. śląskim, opolskim, dolnośląskim, na południu woj. łódzkiego i wielkopolskiego.

Nawalne opady deszczu tym razem będą mniejszym zagrożeniem, choć miejscami, zwłaszcza w woj. małopolskim, śląskim i świętokrzyskim wolniejsze przemieszczanie się komórek i układów burzowych w połączeniu z wartościami PW do 34-38 mm może doprowadzić do kilkunastu przypadków lokalnych podtopień, a nawet powodzi błyskawicznej.

Ryzyko trąb powietrznych jest mocno ograniczone przez dość wysoki poziom LCL. Obszarem narażonym na ich powstanie jest południowy zachód i centrum kraju. W pierwszej części nocy burze zaczną ulegać stopniowej dezorganizacji, a następnie zanikowi. Najbardziej aktywne będą wtedy w pasie od Mazur przez wschód Mazowsza po woj. małopolskie.

Mapa burzowa

Na mapie burzowej online szczegółowo widać front atmosferyczny i przemieszczające się chmury wraz z silnymi burzami i wyładowaniami atmosferycznymi.

Ostrzeżenie przed burzami. Alert RCB

Alert RCB został rozesłany do mieszkańców 12 województw, w tym do mieszkańców woj. śląskiego

RCB na swojej stronie internetowej przypomniało, by pamiętać o usunięciu z parapetów i podwórek wszystkich przedmiotów, które mogą zostać porwane przez wiatr; przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami; zamknąć okna i drzwi; pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe; nie zatrzymywać się pod drzewami; zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz; przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii, gdyż wiatr może uszkodzić linie energetyczne oraz uważać podczas jazdy samochodem, ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, a przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

Najważniejsze wiadomości ze Śląska

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/