Psycho Fans

i

Autor: PAP/Zbigniew Meissner

SA utrzymał kary dla członków Psycho Fans. Wyrok jest prawomocny

Sąd Apelacyjny w Katowicach nie dopatrzył się błędów w orzeczeniu sądu I instancji. Tym samym kary dla członków gangu Psycho Fans niemal w całości utrzymano. Lider grupy, Maciej M., został skazany na 15 lat więzienia.

To z pewnością jedna z najważniejszych spraw sądowych dotyczących Psycho Fans. Przed Sądem Apelacyjnym w Katowicach toczy się od jesieni ubiegłego roku. Drugi termin wyznaczono na poniedziałek 6 lutego. Jednak ze względu na skomplikowany charakter sprawy zadecydowano, że wyrok zostanie ogłoszony w środę 8 lutego.

Sąd Apelacyjny uznał, że wyrok sądu I instancji był prawidłowy. Dokonano jedynie niewielkich korekt orzeczenia. Śladem sądu okręgowego, sąd II instancji uwierzył tzw. małym świadkom koronnym. Byli to członkowie Psycho Fans, którzy zdecydowali się na współpracę z organami ścigania i obciążyli kolegów.

Tym samym SA niemal w całości utrzymał wyrok wobec 15 oskarżonych o udział w gangu pseudokibiców Ruchu Chorzów. Najsurowszą karę 15 lat więzienia usłyszał Maciej M. ps. Maślak, który jest uważany za lidera grupy przestępczej.

Wyrok Sądu Apelacyjnego jest prawomocny. Można od niego jedynie złożyć kasację do Sądu Najwyższego. Prokuratura oskarżyła członków Psycho Fans o dokonanie blisko 100 przestępstw, m.in. włamań, kradzieży, rozbojów, handlu narkotykami, pobicia i ustawki.

Obrońcy Psycho Fans złożyli apelację od wyroku gliwickiego sądu. Sprawa toczyła się 9 lat 

Sąd Apelacyjny w Katowicach rozpoznawał odwołania od wyroku z maja 2021 roku. Wówczas Sąd Okręgowy w Gliwicach skazał Macieja M. ps. Maślak (uważanego za lidera grupy przestępczej Psycho Fans) na 15 lat więzienia. Pozostali oskrażeni otrzymali wyroki od roku i trzech miesięcy do 14 lat więzienia.

W przypadku 15 osób kary więzienia miały charakter bezwzględny, tylko wobec jednej osoby sąd zadecydował o warunkowym zawieszeniu. Skazani zostali zobowiązani do naprawienia wyrządzonych szkód i otrzymali kary grzywny.

Proces ws. gangu Psycho Fans trwał przed Sądem Okręgowym w Gliwicach od 2012 roku. Odbyło się 130 rozpraw, zeznawało ponad 300 świadków, zebrano 125 tomów akt. W procesie w I instancji odpowiadało 16 osób, a w rozprawie odwoławczej występuje 15 z nich, ponieważ wyrok dotyczący jednego zdążył się uprawomocnić.

Psycho Fans to jedna z największych spraw dotyczących przestępczości pseudokibiców w Polsce

Maciej M. ps. Maślak w innym procesie został oskarżony o nakłanianie do zabójstwa prokuratora, który prowadził śledztwo przeciwko Psycho Fans. Miał też planować włamanie do jego komputera i umieszczenie na nim materiałów pedofilskich. Chciał też, aby spalono blisko 100 tomów akt z postępowania toczącego się w Gliwicach.

W maju zeszłego roku został uniewinniony od tych zarzutów, ale już rok później Sąd Apelacyjny uchylił wyrok i przekazał sprawę do Sądu Okręgowego w Katowicach.

To właśnie przed katowickim sądem toczy się najważniejszy proces w sprawie gangu. Trwa od września 2019 roku, a na ławie oskarżonych zasiada blisko 50 osób. Jest to jedna z największych spraw dotyczących przestępczości pseudokibiców w Polsce. (PAP)

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE