Rynek w Cieszynie będzie przebudowany. "Totalna betonoza!" - kpią krytycy

Cieszyn rozpoczyna remont i przebudowę Rynku. Projekt został dumnie zaprezentowany przez Miejski Zarząd Dróg i od razu spotkał się z falą krytyki. "To jest straszne. Betonowa pustynia" - pisze jeden z internautów. "Burza o betonozę jest niesprawiedliwa" - twierdzi rzeczniczka miasta.

Rynek w Cieszynie do przebudowy

Cieszyn wreszcie rozpoczyna przebudowę Rynku! Ta wiadomość zelektryzowała nie tylko mieszkańców, ale także internautów w całej Polsce. Dlaczego? Wszystko przez wizualizacje nowego Rynku. Uwypuklają płytę rynku i małą architekturę. A gdzie jest zieleń? - pytają ludzie. Na wizualizacjach widać zaledwie kilka drzew i klombów. Biorąc pod uwagę współczesne trendy przy projektowaniu tego typu placów, to zdecydowanie za mało.

- Katastrofa. Betonoza 100/100 - nie kryje oburzenia jeden z internautów.

- Super pomysł, taki nie za mądry. Co roku cieplejsze lato, a tu Cieszyn postanawia dowalić betonem, żeby ludziom jeszcze goręcej było. Przecież to powinno być karalne. Jako karę proponuję, żeby architekt tego rozwiązania (i ten kto to klepnął) postali tam sobie z godzinę w jakiś lipcowy dzień, najlepiej na samym środku - pisze inny. 

- Paskudztwo, betonowa patelnia, brawo Wy !!! Temperatura w lato 500 stopni… - denerwuje się kolejny internauta.

Betonoza w Cieszynie?

Remont i przebudowa Rynku w Cieszynie jest częścią większego projektu "Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju – rozwój transgranicznej turystyki". Zgodnie z projektem ma potrwać 15 miesięcy i kosztować ponad 11 mln zł.

Prace rozpoczną się 20 czerwca i obejmą także poprawę istniejącej infrastruktury – zwiększenie m.in. zasilania pod odbywające się w tym miejscu wydarzenia kulturalne, społeczne i sportowe. Konieczne jest także zapewnienie odpowiednich warunków pod urządzenie do wyświetlanego na elewacji Ratusza mapping, który opowiadać będzie o historii cieszyńskiego tramwaju. Nie zabraknie także elementu łączącego wszystkie części projektu "Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju" – czyli szyny tramwajowej biegnącej trasą, którą na początku XX w. kursował tramwaj po obu stronach Olzy.

Harmonogram uwzględnia podział zadania, w które wchodzą badania archeologiczne oraz roboty budowlane, na dwa główne etapy:

  1. wewnętrzna płyta Rynku wraz z 1,5 m pasem jezdni, wykonanie przyłączeń́ oraz wbudowanie szyny
  2. pozostała cześć́ zadania – jezdnia wraz z chodnikami.

Rynek w Cieszynie z kilkoma drzewami

Współczesne trendy przy projektowaniu lub rewitalizacji placów zakładają pojawienie się jak największej liczby nasadzeń. Problem w tym, że Rynek w Cieszynie znajduje się pod ochroną konserwatora zabytków. I to ten urząd ma ostateczne zdanie co do zmian w wyglądzie.

- Burza o betonozę w Cieszynie jest nieuzasadniona. Bardzo mnie to boli, bo oberwało się nam w sytuacji, gdy projekt jest ciężko wywalczonym kompromisem pomiędzy totalnym oporem konserwatora zabytków a dążeniami części mieszkańców. A tymczasem wszystkie nasze działania w ramach projektu pokazują, że dodajemy zieleń i drzewa wszędzie tam, gdzie to możliwe - mówi Katarzyna Koczwara, rzeczniczka Urzędu Miasta w Cieszynie. - Kompromis wynika także z funkcji Rynku. Odbywają się na nim koncerty, wydarzenia sportowe więc większych nasadzeń nie dało się uwzględnić.

Rzeczniczka dodaje, że miasto ma w planach dodawanie zieleni także w innych miejscach. Powstawać mają tzw. parki kieszonkowe, nasadzenia mają się pojawić na skwerkach i placykach. 

Remont Rynku w Cieszynie rozpocznie się tuż po długim weekendzie. Teren wewnętrznej płyty rynku zostanie ogrodzony i zaczną się roboty związane ze ściągnięciem kostki granitowej.