Pierwsza velostrada w Katowicach połączy Giszowiec  Brynowem

i

Autor: KAW/UM Katowice To miejsce przy ul. Kolistej, gdzie velostrada rozpocznie swój bieg

Katowice

Ruszyła budowa pierwszej w Katowicach velostrady. Kiedy inwestycja będzie gotowa?

W końcu ruszyła długo wyczekiwana przez mieszkańców Katowic inwestycja. Mowa o velostradzie, czyli tzw. autostradzie rowerowej, która połączy Brynów z Giszowcem. Będzie to pierwsza tego typu droga rowerowa w mieście i jedna z kluczowych dla projektu sieci velostrad w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

W Katowicach ruszyła budowa pierwszej velostrady

Pierwsza w Katowicach velostrada, czyli bezkolizyjna droga rowerowa, ma połączyć Giszowiec z Muchowcem i Brynowem, a docelowo poprowadzi aż do Mysłowic. Będzie można z niej zjechać w kierunku ul. Francuskiej i istniejącymi drogami rowerowymi dostać się do Śródmieścia, na Osiedle Paderewskiego i do Doliny Trzech Stawów.

Blisko 4,4-kilometrowa trasa rozpocznie swój bieg w rejonie ul. Kolistej i będzie częściowo prowadziła śladem dawnej linii kolei piaskowej aż do przejścia pieszo-rowerowej w sąsiedztwie ul. Huberta oraz skrzyżowania z trasą rowerową nr 1. Wzdłuż niej zostanie zamontowane oświetlenie oraz powstanie kilka miejsc obsługi rowerzystów. Na wysokości ul. Francuskiej pojawi się licznik rowerowy, który będzie zliczał cyklistów korzystających w danym momencie z velostrady. Ponadto na odcinku od ul. Kolistej do ul. Francuskiej powstanie chodnik.

Poglądowy przebieg velostrady w Katowicach

i

Autor: Katowickie Inwestycje

Kiedy będzie gotowa pierwsza velostrada w Katowicach? 

Do przetargu stanęło 10 wykonawców, z czego 9 ofert mieściło się w zakładanym przez miasto budżecie. Ostatecznie budową zajmie się firma DROGOPOL Sp. z o.o. Umowę z wykonawcą podpisano 6 lutego, a 13 lutego został przekazany plac budowy. W pierwszej kolejności uporządkowano teren inwestycji, rozpoczęły się już roboty ziemne.

Wartość inwestycji to blisko 11,5 mln zł. Roboty budowalne potrwają 9 miesięcy, a kolejne 3 miesiące zabezpieczono na odbiory inwestycji. Co oznacza, że najwcześniej rowerzyści pojadą velostradą jeszcze w tym roku, a najpóźniej - w lutym 2025 roku.