Tak będzie wyglądał budynek dworca PKP w Dąbrowie Górniczej po remoncie (wizualizacja)

i

Autor: PKP S.A. Tak będzie wyglądał budynek dworca PKP w Dąbrowie Górniczej po remoncie (wizualizacja)

Rozpoczyna się przebudowa dworca głównego w Dąbrowie Górniczej. PKP przekazały wykonawcy plac budowy

2021-12-22 13:46

Główne założenia inwestycji to przywrócenie obsługi podróżnych, renowacja elewacji, wnętrz i otoczenia, a także poprawa komfortu i bezpieczeństwa.

Pochodzący z 1888 roku dworzec w Dąbrowie Górniczej przejdzie prawdziwą metamorfozę.

- Inwestycja prowadzona będzie z poszanowaniem dla historycznego charakteru budynku. Co najważniejsze zostanie na nim przywrócona obsługa podróżnych. Inwestycja będzie realizowana w ramach programu inwestycji dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków budżetu państwa - powiedział nam Bartłomiej Sarna z PKP S.A.

Przebudowa dworca w Dąbrowie Górniczej będzie kosztowała łącznie ponad 15 milionów złotych.

- Tam się zmieni wszystko, czyli on zostanie odnowiony i to jest ważne, że w porozumieniu z miastem PKP postanowiły odbudować budynek dworca, ponieważ odbudowane są funkcje dworcowe. Powstaje centrum przesiadkowe, powstają przejścia podziemne, nowoczesne perony w ramach innego projektu i w zasadzie realizacja budynku dworcowego to była taka wisienka na torcie - mówi prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak.

Podczas inwestycji renowację przejdzie elewacja dworca - cegła zostanie wyczyszczona i uzupełniona, podobnie jak znajdujące się pomiędzy pierwszą i drugą kondygnacją oraz tuż przy szczycie budynku fryzy oraz inne detale architektoniczne. Zabytkowy charakter dworca podkreślą odtworzone na wzór historycznych stolarka okienna i drzwiowa oraz poszycie dachowe. Całość uzyskanego efektu estetycznego podkreśli nowa iluminacja budynku.

Zmieni się także wnętrze budynku. Przywrócona zostanie obsługa podróżnych, która będzie odbywać się w holu pełniącym jednocześnie funkcję ogrzewanej i klimatyzowanej poczekalni. Zaaranżowano ją w nowoczesny sposób, nawiązując poprzez częściowo ceglane wykończenie ścian do wyglądu elewacji dworca.

Pozostałe ściany zostaną pomalowane na kolory utrzymane w odcieniach szarości, tak jak posadzka wykonana z wielkoformatowych granitowych płyt. Aranżację wnętrza uzupełni nowoczesne oświetlenie, umieszczone w podwieszanym, listwowym suficie.

Poczekalnia będzie wyposażona również w nowe ławki, kosze, gabloty z rozkładami jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. W jej sąsiedztwie zaprojektowano pomieszczenia kas biletowych, dwa lokale na wynajem, a w zachodnim skrzydle na dwóch kondygnacjach będą się mieścić powierzchnie przeznaczone dla samorządu. Resztę powierzchni zajmą pomieszczenia techniczne oraz biura.

Dzięki przebudowie dworzec zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przy głównym wejściu do budynku, od strony południowej, zostanie wybudowana pochylnia, a w budynku i jego bezpośrednim otoczeniu powstaną ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących.

Wewnątrz dworca w części zachodniej zaprojektowano windę. Z pozostałych usprawnień dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej warto wspomnieć o montażu tabliczek z napisami w alfabecie Braille’a, dostosowaniu dworcowych toalet, a także umiejscowieniu w przestrzeni kompleksu planów dotykowych dworca.

Modernizacja dworca w Dąbrowie Górniczej to również inwestycja w ekologię i bezpieczeństwo. W budynku i jego otoczeniu zaprojektowano energooszczędne oświetlenie, natomiast pod ziemią zlokalizowano zbiorniki do magazynowania wody deszczowej używanej do spłukiwania toalet. Ponadto planowane jest ocieplenie budynku od wewnątrz, ogrzewanie go z pomocą pomp ciepła, a także montaż stolarki okiennej i drzwiowej o niskim współczynniku przenikalności cieplnej.

Za optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody oraz pracę urządzeń i instalacji będzie odpowiadał system BMS (Building Management System). Bezpieczeństwo w budynku i jego najbliższym otoczeniu zapewnią nowoczesne systemy: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowe.

Całkowicie zmieni się zagospodarowanie otoczenia dworca. Oprócz ułożenia nowej nawierzchni, po stronie wschodniej, powstanie 10 miejsc postojowych oraz wiata rowerowa.

Ponadto uporządkowana zostanie zieleń, a w sąsiedztwie parkingu powstaną ogrody deszczowe suche o powierzchni 256 m kw. złożone z około 2500 roślin, takich jak kosaciec syberyjski, krwawnica pospolita, mięta wodna, tojeść rozesłana czy skrzyp zimowy. Ich głównym zadaniem będzie wstępne filtrowanie wody opadowej, a także stopniowe jej uwalnianie do gleby.

Planowany termin zakończenia inwestycji to pierwsza połowa 2023 roku.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]"