Szykuje się rewolucja w wodzisławskich podstawówkach

i

Autor: Pixabay

Edukacja

W Wodzisławiu Śląskim lekcje będą tylko cztery dni w tygodniu. Szykuje się rewolucja w szkołach. Potrzeba jednak pieniędzy

2023-08-10 8:29

Czterodniowy tydzień nauki, odejście od 45-minutowych lekcji i nacisk na nauki ścisłe - to główne założenia transformacji cyfrowej szkół w Wodzisławiu Śląskim, która w praktyce ma funkcjonować do 2026 roku. Na razie jednak prace nad strategią zostały wstrzymane. Powód? Brak pieniędzy.

Cztery dni nauki i mniej, niż 45 minut lekcji 

Szykują się rewolucyjne zmiany w systemie nauczania w Wodzisławiu Śląskim. Mają być realizowane do 2026 roku w trzynastu wodzisławskich podstawówkach. A są to m.in.:

  • cztery dni nauki w tygodniu
  • piąty dzień tygodnia - dniem projektowym
  • koniec z 45-minutowymi lekcjami
  • nacisk na naukę przedmiotów ścisłych
  • ograniczenie testów i kartkówek
  • więcej indywidualnej pracy z uczniem
  • zastąpienie tradycyjnej skali ocen - ocenami opisowymi
  • reorganizacja przestrzeni klas

Projekt jest częścią strategii rozwoju oświaty miasta Wodzisławia Śląskiego na lata 2022-2026.

- Nie ma nic ważniejszego, niż wychowanie młodego pokolenia. W Wodzisławiu chcemy, aby szkoły oferowały jak najwyższy poziom edukacyjny. Zmiany będą realizowane stopniowo. Musimy połączyć podstawę programową i znaleźć nowoczesne metody nauczania. W ciągu czterech dni będą odbywały się zajęcia dydaktyczne, a piąty dzień nauki będzie dniem projektowym poza terenem szkoły w różnych instytucjach, przedsiębiorstwach lub nawet interdyscyplinarnie między placówkami - wyjaśnia Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śląskiego. 

Ważne są samodzielność i kreatywność uczniów

Prace nad strategią trwały wiele miesięcy. Najpierw dokonana została szeroka analiza potrzeb młodzieży, by dowiedzieć się jakiej nauki oczekuje, ale też oczekiwań nauczycieli. Miasto współpracowało także z ekspertami z zewnątrz, aby zbudować obraz wodzisławskiej oświaty i zaproponować strategię na przyszłość. 

Jak wynika z dokumentu, celem działań oświatowych w Wodzisławiu Śląskim jest tworzenie optymalnego środowiska edukacyjnego poprzez:

  • stosowanie metod nauczania zwiększających samodzielność i odpowiedzialność uczniów za edukację i dokonywane wyboru. Umożliwienie nauczycielom korzystania w codziennej praktyce edukacyjnej z różnorodnych sposobów organizowania środowiska uczenia się i nauczania (internetowe platformy i programy edukacyjne, ekspedycje, eksperymenty, laboratoria, projekty edukacyjne)
  • kontynuowanie projektów zwiększających kreatywność uczniów i nauczycieli, zarówno na terenie szkoły, jak i w przestrzeni miasta i w jego okolicach, współpracę z placówkami kultury, w organizacji czasu wolnego dla dzieci, młodzieży oraz ich rodziców, kreowanie postaw współodpowiedzialności za pomyślność i dobro wspólnoty

Realizacja strategii wstrzymana. Powód? Brak pieniędzy

W 2023 i 2024 roku miały być przeprowadzone m.in.: inwentaryzacja sieci komputerowych i urządzeń, ujednolicenie sprzętu, szkolenia kadry nauczycielskiej. Działania te zostały rozpoczęte, ale niestety musiały zostać wstrzymane.

- Wodzisław nie ma pieniędzy na wynagrodzenia dla nauczycieli za ostatnie kilka miesięcy nauki, tym bardziej brak jest ich na finansowanie tak wielkiego projektu. Brak finansowania przez reformy rządowe oraz odebranie środków z podatków wstrzymały realizację tej strategii - mówi prezydent Mieczysław Kieca. 

Na razie nie wiadomo, kiedy powrócą prace przy projekcie.

Wiadomości ze Śląska

i

Autor: Archiwum Eski Link: https://www.eska.pl/slaskie/
Wiadomości ze Śląska

i

Autor: Archiwum Eski Link: https://www.eska.pl/slaskie/