Racibórz. Oddasz krew, a dostaniesz choinkę. Ale musisz się pośpieszyć!

2022-12-08 19:59
Choinka
Autor: Pixabay

Zaledwie wczoraj zapowiadaliśmy start akcji "Oddaj krew - odbierz drzewko" w raciborskim RCKiK, a ta już okazała się sukcesem. Pierwszego dnia rozdano ponad 150 choinek z przygotowanych 500. Ci, co chcą się załapać na prezent, muszą się pośpieszyć.

To nie pierwszy raz, gdy Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu rozdaje świąteczne drzewka. W ciągu ostatnich trzech lat w ten sposób rozdano już 1500 choinek.

W tym roku w ramach akcji "Oddaj krew - odbierz drzewko" dla krwiodawców przygotowano 500 drzewek. Zainteresowanie ofertą jest ogromne. Tylko pierwszego dnia do godz. 11 rozdano 150 sosen i świerków. To o sto więcej, niż w zeszłym roku.

Warto dodać, że zgodnie ze standardem dawcy otrzymują jeszcze czekolady, za co odpowiada RCKiK. Tymczasem drzewka dla krwiodawców zapewniły Lasy Państwowe, a konkretnie nadleśnictwa z Rud i Rybnika. Patronat nad akcją objął Michał Woś, poseł na Sejm i Wiceminister Sprawiedliwości.

Jak zapowiada RCKiK w Raciborzu, choinki będą wydawane uczestnikom akcji do wyczerpania zapasów.

Krew można oddać:

  • w siedzibie RCKiK w Raciborzu, ul. Sienkiewicza 3A
  • w Terenowym Oddziale w Rybniku, ul. Rudzka 15
  • w Terenowym Oddziale w Wodzisławiu Śląskim, ul. Radlińska 68
  • w Terenowym Oddziale w Jastrzębiu-Zdroju, ul. Krasickiego 21

Jak przygotować się do oddania krwi?

Krew może oddać dorosły człowiek od 18 do 65 roku życia. Potencjalny krwiodawca powinien być zdrowy, wypoczęty i wyspany. Przed wizytą zaleca się spożyć lekkostrawny i niskokaloryczny posiłek, wypić ok. 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi i unikać nadmiernego fizycznego wysiłku w dniach poprzedzających.

Ważne jest, by ograniczyć palenie i nie spożywać alkoholu lub innych środków zmieniających nastrój przynajmniej 24 godziny przez oddaniem krwi.

Na wizytę należy zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE