Noc Muzeów Horror w Skansenie

i

Autor: Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”

Przed nami Noc Muzeów. W Chorzowie sporo się będzie działo [PROGRAM]

2022-05-12 19:11

Zwiedzanie podziemi byłego zakładu badawczo-doświadczalnego Huty Kościuszko, zwiedzanie urzędu miasta od kuchni czy horror w Skansenie - to tylko niektóre atrakcje Nocy Muzeów w Chorzowie. Impreza startuje w najbliższą sobotę późnym popołudniem.

To będzie industrialna Noc Muzeów w Chorzowie. Miasto zaprasza m.in. do Muzeum Hutnictwa czy Loftów Kościuszko. Ale to nie wszystkie atrakcje. Chętne osoby będą mogły wsiąść do tramwaju pełnego sztuki, a miłośnicy wycieczek z dreszczykiem, powinni zajrzeć do Parku Śląskiego, gdzie czeka na was "Horror w Skansenie".

Noc muzeów – Horror w Skansenie czyli eksperymenty doktora O’Cullusa

W zabytkowej scenerii chorzowskiego Skansenu powstało tajne laboratorium inżynierii genetycznej, prowadzone przez szalonego naukowca -  doktora O’Cullusa.

- Powołaliśmy do życia doktora O’Cullusa, jest to ekscentryczny naukowiec, który prowadzi badania, zmierzające do powołania do życia istot rodem z ludowych podań i filmów grozy - mówi Marcin Gaweł, kierownik Działu Promocji i Organizacji Imprez Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie.

Jak zdradzili nam pracownicy Skansenu - O’Cullus uważa, że dokonując na ludziach (ponoć ochotnikach) radykalnych modyfikacji genetycznych, jest w stanie w bardzo krótkim czasie odtworzyć byty z dawnych wyobrażeń i opowieści. Nikt nie ma kontroli nad jego szaleństwem i nikt nie wie jakie kreatury powstaną w wyniku niebezpiecznych eksperymentów... Tymczasem doktor uznaje, że zakończył istotny etap swojej pracy i zaprasza mieszkańców na tak zwany Dzień Otwarty. Chce pierwszy raz pochwalić się swoim „dziełem”.

- Wracamy po dwuletniej przerwie z zupełnie nową propozycją – bardziej rozbudowaną i przede wszystkim inną niż dotychczas. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów napotkamy straszki śląskie i różnego rodzaju potwory, jednak ich wygląd będzie odbiegał od tego tradycyjnego. Za całość wydarzenia odpowiedzialny jest teatr „Lufcik na korbkę” więc możemy spodziewać się czegoś szalonego i zaskakującego – dodaje Gaweł.

6 lokalizacji i tramwaj pełny sztuki - w sobotnią noc w Chorzowie będzie się sporo działo

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Nocy Muzeów w Chorzowie jest MIASTO OGNIA I BLASKU. W programie m.in. zwiedzanie Urzędu Miasta śladem witraży. Będzie też można poznać historię hutnictwa, a w Oddziale Historii Miasta i Regionu premierowo zobaczyć nową wystawę "MROK I OGIEŃ. SZTUKA PRZEMYSŁU".

- Podczas nocnego zwiedzania urzędu będzie można zobaczyć witraże (Hutnik, Chemik, Górnik) na dużej sali sesyjnej, witraże przedstawiające obraz naszego miasta – handel, przemysł, górnictwo, hutnictwo, ale także balkon na sali sesyjnej. Do zwiedzania przygotowano miejsca często niedostępne na co dzień dla mieszkańców. Co ważne, zgłoszenia przyjmowane są na adres mailowy: [email protected] lub telefonicznie 795 414 816. Startujemy o 17:00 - mówi Katarzyna Hohuł z chorzowskiego Urzędu Miasta

Zwiedzanie z przewodnikiem będzie się odbywać w 20 osobowych grupach co 45 minut. 

Sporo będzie się też działo w Muzeum Hutnictwa, Oddziale Historii Miasta i Regionu i Loftach Kościuszko

MUZEUM HUTNICTWA:

18.00-23.00

Zwiedzanie wystawy stałej „KRÓLESTWO ŻELAZA”, premierowe zwiedzanie wystawy czasowej „HUTY. Fotografia Viktora Máchy”

Bilet wstępu w cenie 1 zł do nabycia online i w kasie Muzeum

18.00-22.00

W SWOIM ŻYWIOLE – animacje na wystawie „KRÓLESTWO ŻELAZA”

18:00 | 19:30 | 21:00

NOCNA SZYCHTA Z HUTNIKIEM – opowieści o hucie

Będą też bezpłatne warsztaty dla dzieci w wieku 4-12 lat

18.30 | 20.30 ZABAWY Z OGNIEM – hutnicza strefa warsztatowa

19.00 AKADEMIA MAŁEGO HUTNIKA, czyli o tym jak zostać hutnikiem/hutniczką – warsztaty rodzinne

PROJEKCJA FILMÓW

20.30-23.00 BLASKI I CIENIE PRZEMYSŁU – projekcja hutniczych filmów archiwalnych i współczesnych

20.30-21.00 HUTNICZY WEHIKUŁ CZASU – projekcja filmu archiwalnego z komentarzem hutników

21.00-23.00 CIĄGŁE ODLEWANIE STALI – filmy dokumentujące obecnie działający przemysł

22.00-22.15 FIRESHOW INDIGO 2022 – nowoczesny pokaz fireshow z elementami pixelshow

Od 18:30 będzie też można zwiedzać  Kościół im. Elżbiety i MINEC SP. z o.o. Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych - obowiązują zapisy. 

Sporo będzie się też działo w Oddziale Miasta i Regionu. Przede wszystkim po raz pierwszy będzie można zwiedzić wystawę "MROK I OGIEŃ. SZTUKA PRZEMYSŁU". 

Lofty Kościuszko natomiast zapraszają do swoich podziemi. 

Ciekawostką będzie tramwaj wypełniony sztuką

- Podczas Nocy Muzeów będzie okazja do przejechania się nocnym tramwajem i zobaczenia mobilnej galerii sztuki czyli obrazów Piotra Naliwajki, a także spotkania się z samym artystą. Bezpłatny tramwaj pojedzie trasą przez ulicę Wolności, Powstańców, Rynek i zatrzyma się przy Muzeum Hutnictwa – Oddziale Historii Miasta i Regionu - dodaje Hohuł. 

Na większość wydarzeń obowiązują zapisy lub symboliczne bilety.