Przed nami Noc Muzeów. W Chorzowie sporo się będzie działo [PROGRAM]

2022-05-12 19:11
Noc Muzeów Horror w Skansenie
Autor: Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”

Zwiedzanie podziemi byłego zakładu badawczo-doświadczalnego Huty Kościuszko, zwiedzanie urzędu miasta od kuchni czy horror w Skansenie - to tylko niektóre atrakcje Nocy Muzeów w Chorzowie. Impreza startuje w najbliższą sobotę późnym popołudniem.

To będzie industrialna Noc Muzeów w Chorzowie. Miasto zaprasza m.in. do Muzeum Hutnictwa czy Loftów Kościuszko. Ale to nie wszystkie atrakcje. Chętne osoby będą mogły wsiąść do tramwaju pełnego sztuki, a miłośnicy wycieczek z dreszczykiem, powinni zajrzeć do Parku Śląskiego, gdzie czeka na was "Horror w Skansenie".

Noc muzeów – Horror w Skansenie czyli eksperymenty doktora O’Cullusa

W zabytkowej scenerii chorzowskiego Skansenu powstało tajne laboratorium inżynierii genetycznej, prowadzone przez szalonego naukowca -  doktora O’Cullusa.

- Powołaliśmy do życia doktora O’Cullusa, jest to ekscentryczny naukowiec, który prowadzi badania, zmierzające do powołania do życia istot rodem z ludowych podań i filmów grozy - mówi Marcin Gaweł, kierownik Działu Promocji i Organizacji Imprez Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie.

Jak zdradzili nam pracownicy Skansenu - O’Cullus uważa, że dokonując na ludziach (ponoć ochotnikach) radykalnych modyfikacji genetycznych, jest w stanie w bardzo krótkim czasie odtworzyć byty z dawnych wyobrażeń i opowieści. Nikt nie ma kontroli nad jego szaleństwem i nikt nie wie jakie kreatury powstaną w wyniku niebezpiecznych eksperymentów... Tymczasem doktor uznaje, że zakończył istotny etap swojej pracy i zaprasza mieszkańców na tak zwany Dzień Otwarty. Chce pierwszy raz pochwalić się swoim „dziełem”.

- Wracamy po dwuletniej przerwie z zupełnie nową propozycją – bardziej rozbudowaną i przede wszystkim inną niż dotychczas. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów napotkamy straszki śląskie i różnego rodzaju potwory, jednak ich wygląd będzie odbiegał od tego tradycyjnego. Za całość wydarzenia odpowiedzialny jest teatr „Lufcik na korbkę” więc możemy spodziewać się czegoś szalonego i zaskakującego – dodaje Gaweł.

6 lokalizacji i tramwaj pełny sztuki - w sobotnią noc w Chorzowie będzie się sporo działo

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Nocy Muzeów w Chorzowie jest MIASTO OGNIA I BLASKU. W programie m.in. zwiedzanie Urzędu Miasta śladem witraży. Będzie też można poznać historię hutnictwa, a w Oddziale Historii Miasta i Regionu premierowo zobaczyć nową wystawę "MROK I OGIEŃ. SZTUKA PRZEMYSŁU".

- Podczas nocnego zwiedzania urzędu będzie można zobaczyć witraże (Hutnik, Chemik, Górnik) na dużej sali sesyjnej, witraże przedstawiające obraz naszego miasta – handel, przemysł, górnictwo, hutnictwo, ale także balkon na sali sesyjnej. Do zwiedzania przygotowano miejsca często niedostępne na co dzień dla mieszkańców. Co ważne, zgłoszenia przyjmowane są na adres mailowy: zwiedzanie@chorzow.eu lub telefonicznie 795 414 816. Startujemy o 17:00 - mówi Katarzyna Hohuł z chorzowskiego Urzędu Miasta

Zwiedzanie z przewodnikiem będzie się odbywać w 20 osobowych grupach co 45 minut. 

Sporo będzie się też działo w Muzeum Hutnictwa, Oddziale Historii Miasta i Regionu i Loftach Kościuszko

MUZEUM HUTNICTWA:

18.00-23.00

Zwiedzanie wystawy stałej „KRÓLESTWO ŻELAZA”, premierowe zwiedzanie wystawy czasowej „HUTY. Fotografia Viktora Máchy”

Bilet wstępu w cenie 1 zł do nabycia online i w kasie Muzeum

18.00-22.00

W SWOIM ŻYWIOLE – animacje na wystawie „KRÓLESTWO ŻELAZA”

18:00 | 19:30 | 21:00

NOCNA SZYCHTA Z HUTNIKIEM – opowieści o hucie

Będą też bezpłatne warsztaty dla dzieci w wieku 4-12 lat

18.30 | 20.30 ZABAWY Z OGNIEM – hutnicza strefa warsztatowa

19.00 AKADEMIA MAŁEGO HUTNIKA, czyli o tym jak zostać hutnikiem/hutniczką – warsztaty rodzinne

PROJEKCJA FILMÓW

20.30-23.00 BLASKI I CIENIE PRZEMYSŁU – projekcja hutniczych filmów archiwalnych i współczesnych

20.30-21.00 HUTNICZY WEHIKUŁ CZASU – projekcja filmu archiwalnego z komentarzem hutników

21.00-23.00 CIĄGŁE ODLEWANIE STALI – filmy dokumentujące obecnie działający przemysł

22.00-22.15 FIRESHOW INDIGO 2022 – nowoczesny pokaz fireshow z elementami pixelshow

Od 18:30 będzie też można zwiedzać  Kościół im. Elżbiety i MINEC SP. z o.o. Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych - obowiązują zapisy. 

Sporo będzie się też działo w Oddziale Miasta i Regionu. Przede wszystkim po raz pierwszy będzie można zwiedzić wystawę "MROK I OGIEŃ. SZTUKA PRZEMYSŁU". 

Lofty Kościuszko natomiast zapraszają do swoich podziemi. 

Ciekawostką będzie tramwaj wypełniony sztuką

- Podczas Nocy Muzeów będzie okazja do przejechania się nocnym tramwajem i zobaczenia mobilnej galerii sztuki czyli obrazów Piotra Naliwajki, a także spotkania się z samym artystą. Bezpłatny tramwaj pojedzie trasą przez ulicę Wolności, Powstańców, Rynek i zatrzyma się przy Muzeum Hutnictwa – Oddziale Historii Miasta i Regionu - dodaje Hohuł. 

Na większość wydarzeń obowiązują zapisy lub symboliczne bilety. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE