Matura 2021 z języka polskiego. Na maturze „Lalka” Prusa! Rzeszowscy licealiści komentują

i

Autor: Pixabay Matura 2021 z języka polskiego. Na maturze „Lalka” Prusa! Rzeszowscy licealiści komentują

Przed maturą trzeba wyluzować! Tak radzą eksperci

2021-04-28 20:02

Zaraz po majówce– tegoroczni maturzyści rozpoczną swój egzamin dojrzałości. Abiturienci mieli sporo przeszkód po drodze, czyli strajki nauczycieli, pandemia koronawirusa i nauczanie zdalne – pojawia się zatem stres. Eksperci radzą, żeby … wyluzować i to dosłownie, a dzień przed maturą zrobić sobie dzień dziecka

Matura zbliża się wielkimi krokami – to dla wielu abiturientów bardzo stresujący czas. Egzaminy rozpoczną się od 4 do 20 maja 2021 r. Czasu zostało niewiele i pojawia się pytanie: Jak poradzić sobie ze stresem?

– To już nie jest czas na rozwiązywanie dodatkowych testów. Najważniejsze jest to, by pamiętać, że robimy to dla siebie. Po to, żeby sprawdzić, jak nam pójdzie. Nie dla rodziców, nauczycieli czy znajomych. Do matury przygotowujemy się od początku szkoły, od tego pierwszego przyjemnego dnia w klasie z malutkimi krzesełkami i niskimi ławkami. To kawał czasu! A stres? Pewnie będzie! Należy pamiętać, że ciało daje nam w ten sposób sygnał, że dzieje się coś ważnego. Postarajcie się więc znaleźć w tym momencie coś, co jest dla Was ekscytujące. Idąc na szczyt nie ma co narzekać, że jest pod górkę. Lepiej cieszyć się wspaniałymi widokami i świadomością, że każda przebyta trudność przybliża do celu - mówi psycholog Kamil Zieliński z Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie . - Często pytam moich studentów i osoby, które szkolę o to, jak odczuwają stres. Okazuje się, że te odczucia są skrajnie różne. Część zajada stres, inni mają blokadę, jedni się czerwienią, inni bledną. To nie jest jednorodne zjawisko. Natomiast negatywne działanie stresu możemy zauważyć wtedy, gdy aktywna jest niewłaściwa dla sytuacji reakcja stresowa. Najlepszym tego przykładem jest egzamin na prawo jazdy i drżąca noga na sprzęgle. Może to świadczyć o reakcji „na zagrożenie”, podczas której ciało pompuje masę energii w nogi, żebyśmy mogli „w razie czego” uciec przed zagrożeniem. A przecież na egzaminie bardziej nam to przeszkadza niż pomaga. Pomocna byłaby reakcja na wyzwanie, która podpowiadałaby nam: „Daj z siebie wszystko i zdaj najlepiej jak potrafisz”! - dodaje psycholog

Zdaniem eksperta maturę trzeba potraktować jak wyzwanie. - Sprawdzić się jak nam pójdzie. Tak naprawdę do tego egzaminu przygotowujemy się od samego początku naszej edukacji – podpowiada.

A jak powinien wyglądać dzień przed maturą? - Każdy będzie mieć swój idealny dzień, bo każdy ma swoje pasje. To nie jest już czas na naukę i powtórki. Skupmy się na pasjach, odpocznijmy i przede wszystkim wyluzujmy – twierdzi ekspert.