Protest egzaminatorów WORD. Kiedy egzaminy na prawo jazdy będą wznowione?

2022-08-10 9:26
Egzamin na prawo jazdy w WORD
Autor: WORD Egzaminatorzy WORD wracają do pracy

Egzaminatorzy Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, czyli popularnych WORD wznowili protesty. Egzaminy na prawo jazdy w części praktycznej zostały odwołane m.in. w Częstochowie i Rybniku. W Katowicach i w Bielsku-Białej część egzaminatorów wzięła urlop na żądanie lub korzysta ze zwolnień lekarskich.

Protest egzaminatorów WORD

Pierwszy protest egzaminatorów WORD odbywa się już drugi raz w tym roku. Pierwszy trwał od 4 do 8 lipca i objął 27 ośrodków egzaminacyjnych. Egzaminatorzy brali urlopy na żądanie lub korzystali ze zwolnień lekarskich przez co, część ośrodków zmuszona była odwołać egzaminy lub ograniczyć ich liczbę.

Od 8 sierpnia trwa kolejny protest egzaminatorów WORD. Przedstawiciele Komitetu Egzaminatorów RP poinformowali, że od poniedziałku egzaminatorzy WORD w całej Polsce wznawiają protest. Domagając się m.in. zmian w przepisach dotyczących egzaminów oraz podwyżek.

Co dalej z egzaminami na prawo jazdy?

W poniedziałek (8 sierpnia) Częstochowski WORD zamieścił na swojej stronie internetowej informację, że egzaminy praktyczne, które miały zostać przeprowadzone we wtorek i w środę zostały odwołane. Egzaminy teoretyczne natomiast mają odbywać się planowo. Co ważne, z punktu widzenia kandydatów na kierowców, opłaty za odwołane egzaminy zachowają ważność w nowym terminie, po który egzaminowani powinni zgłosić się do Biura Obsługi Klienta .

Dyrektor katowickiego WORD Janusz Freitag tłumaczy, że nie jest w stanie przewidzieć, ilu dokładnie egzaminatorów weźmie udział w proteście, nie stawiając się tym samym w pracy. Już w poniedziałek odczuwalny był brak części egzaminatorów, co doprowadziło do utrudnień związanych z funkcjonowaniem ośrodka. Część egzaminów została tego dnia odwołana.

Egzaminy na prawo jazdy: kiedy się odbędą?

Jak udało nam się dowiedzieć w Katowickim WORD, aby usprawnić proces egzaminacyjny prawdopodobnie część egzaminów będzie odbywała się, także w soboty. Dyrektor katowickiego WORD Janusz Freitag zapewnia, że ośrodek dokłada wszelkich starań, aby uchronić zdających egzaminy na prawo jazdy przed dotkliwymi skutkami protestu.

- Oczywiście tym osobom zostanie zaproponowany na koszt WORD kolejny termin. Nie jestem w stanie więcej powiedzieć, bo wszystko zależy od tej absencji. Staramy się poukładać pracę maksymalnie tak, aby egzaminy toczyły się – z ograniczeniami absencyjnymi, z którymi borykamy się – powiedział dyrektor Janusz Freitag.

W poniedziałek (8 sierpnia) podobna sytuacja miała miejsce w WORD w Bielsku Białej. Jak poinformował rzecznik zarządu woj. śląskiego Sławomir Gruszka - kierownictwo WORD w Bielsku-Białej: nie będąc w stanie przesądzić o wtorkowej absencji egzaminatorów, zamierza na bieżąco dostosowywać pracę do aktualnych możliwości kadrowych.

Egzaminatorzy protestują. Jakie mają żądania?

Organizatorzy protestu żądają m.in. zmiany systemu i poziomu wynagradzania oraz uzyskanie przez egzaminatorów pełnej niezależności w zakresie wyniku egzaminu. Domagają się również zmiany systemu koordynacji i komunikacji w ramach wymiany informacji, oceny sytuacji i procedowania zmian w procesie legislacyjnym pomiędzy środowiskiem egzaminatorów a Ministerstwem Infrastruktury.

Rozmowy z Ministerstwem Infrastruktury zakończyły się fiaskiem. Z jednej strony resort zapewniał, że stworzony zostanie zespół roboczy, który będzie pracować nad postulatami egzaminatorów. Z drugiej - wiceminister Rafał Weber w odpowiedzi na interpelację poselską otwarcie przyznał, że podwyżek dla protestujących nie będzie.

Autorka: Marcelina Margiel

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE