Pracownicy MOPR Zabrze wyszli na ulice. Domagają się obiecanych przez miasto podwyżek

Pracownicy MOPR z Zabrza domagają się spełnienia obietnicy podniesienia płac. Wielokrotnie rozmawiali już z przedstawicielami miasta, jednak ci nie podjęli jeszcze decyzji. Pracownicy zdecydowali się wyjść na ulice i zaprotestować.

Pracownicy MOPR w Zabrzu pierwszy spór zbiorowy rozpoczęli już w lipcu 2018 roku. W sierpniu udało im się wywalczyć średnio 500 zł podwyżki, wtedy było to o połowę mniej, niż się domagali. Do tej pory przez lata pracownicy MOPR otrzymywali podwyżki, jednak jak sami podkreślają nie były one znaczące.

Zabrze podniesie pensje pracownikom MOPR?

Od czerwca 2022 r. pracownicy MOPR cały czas zabiegają o podjęcie decyzji przez władze miasta dotyczącej podniesienia ich płac. Dzisiaj ich obecna płaca to 3100 zł brutto. Do tego dochodzi też inflacja powyżej 17 procent.

Każdy pracownik MOPR do objęcia stanowiska potrzebował zdobyć odpowiednie wykształcenie. Teraz część z pracowników stwierdza, że nie warto było poświęcać tylu lat na naukę, żeby teraz pracować za takie wynagrodzenie.

Trwa spór zbiorowy, po raz drugi w ciągu 4 lat. Przyczyną protestu są niskie płace i że dwa lata temu nasze żądania płacowe nie zostały spełnione. Sytuacja wygląda tak, że jak wejdzie od przyszłego roku nowa płaca minimalna, to kilkadziesiąt pracowników będzie musiało mieć podniesione wynagrodzenia – mówiła nam we wrześniu 2022 r. przewodnicząca związkowców.

Zabrze: Pracownicy MOPR wyszli na ulice

W poniedziałek, 5 grudnia 2022 r., pracownicy zabrzańskiego MOPR wyszli na ulice, żeby zaprotestować. Na proteście pojawiła się też radna z Zabrza Agnieszka Rupniewska, która napisała w mediach społecznościowych: „Pracownicy MOPR Zabrze nadal zabiegają o podwyżki, które Pani Prezydent Małgorzata Mańka-Szulik obiecała im w 2018 roku w trakcie kampanii wyborczej. Sytuacja jest na tyle dramatyczna, że zdecydowali się wyjść na ulice i zaprotestować”.

Rozmowy na temat podwyżek dla pracowników MOPR mają się odbyć na sesji Komisji Budżetu i Inwestycji w zabrzańskim magistracie. Sesja zaplanowana jest na 14 grudnia 2022 r.