Ruda Śląska

i

Autor: Google Street View

Praca na rzecz społeczności może być początkiem nowej drogi zawodowej. Ruda Śląska aktywizuje bezrobotnych

Już niedługo w Rudzie Śląskiej ruszy kolejna edycja prac użytecznych społecznie. W ramach aktywizacji zawodowej 45 bezrobotnych w ciągu całego roku przepracuje 18 tys. godzin. Są to zwykle prace porządkowe, budowlane i remontowe.

Prace społecznie użyteczne są prowadzone w Rudzie Śląskiej od 14 lat. W 2022 roku wzięło w nich udział 67 osób, a w ramach projektu udało się m.in. zlikwidować nielegalne wysypiska śmieci i wyremontować mieszkania chronione należące do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Łącznie uporządkowano 83 działki gminne, które nie są ujęte w stałym utrzymaniu czystości i porządku. W ramach tych prac udało się zebrać ponad 100 tys. litrów odpadów.

- To duża szansa dla osób korzystających z tej formy aktywizacji. Dla nich często jest to początek nowej drogi zawodowej, niezależnie od wieku czy wykształcenia. Dzięki tym działaniom wielu z uczestników znalazło zatrudnienie na rynku pracy – mówi Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej.

Na realizację prac społecznie użytecznych w przyszłym roku zaplanowano 171 tys. zł, z czego ponad 102 tys. zł wyłoży miasto. Resztę wymaganych środków pokryje Fundusz Pracy.

W projekcie weźmie udział 45 bezrobotnych. Warunkiem uczestnictwa jest korzystanie z pomocy społecznej i rejestracja w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku. Rozpoczęcie działań jest planowane na styczeń przyszłego roku. Do końca grudnia 2023 roku uczestnicy mają przepracować 18 tys. godzin.

Podobnie jak w ubiegłych edycjach, osoby zakwalifikowane do programu będą wykonywały głównie prace remontowe i porządkowe, w zależności od własnych predyspozycji. Zwykle są to:

  • prace budowlano-wykończeniowe (np. skuwanie tynków, wynoszenie gruzu, tynkowanie i szlifowanie ścian, proste prace hydrauliczne),
  • prace pomocnicze przy robotach remontowo–budowlanych (przygotowywanie i sprzątanie stanowisk pracy),
  • prace porządkowe (np. zamiatanie, konserwacja płotów, koszenie trawników, grabienie liści, odśnieżanie),
  • prace porządkowe wewnątrz pomieszczeń,
  • pomocnicze przy przeprowadzkach, załadunku i wyładunku towarów,
  • prace o charakterze pomocniczym związane z funkcjonowaniem placówki, w której są wykonywane, niewymagające dodatkowych uprawnień.

Zadania wykonywane w ramach prac społecznie użytecznych odbywają się na terenie nieruchomości należących do miasta lub znajdujących się w zasobach MOPS-u. W ich realizację zaangażowanych jest wiele podmiotów m.in. Straż Miejska, która nadzoruje prace porządkowe na terenach otwartych.