Powstanie największa farma fotowoltaiczna w Polsce. Prace niedługo ruszą

2022-01-25 16:35
Farma Fotowoltaiczna
Autor: Tauron

Jeszcze w pierwszym kwartale tego roku ruszą pierwsze prace nad budową największej farmy fotowoltaicznej w Polsce. Inwestycja powstanie w Mysłowicach, gdzie zostaną zagospodarowane tereny poprzemysłowe. Wykonawcą jest Tauron Polska Energia.

Panele fotowoltaiczne, które zostaną zainstalowane na farmie będą miały docelową moc 100MV. Budowa farmy zostanie podzielona na dwa etapy. W pierwszym z nich grupa chce osiągnąć moc 37MV, natomiast w drugim około 60. Farma idealnie wpisuje się w program oraz ideę Grupy Tauron, która co raz częściej szuka ekologicznych, a zarazem nowoczesnych rozwiązań.

W Mysłowicach zostanie zainstalowanych ponad 94 tysiące paneli, co daje wymiar około 22 boisk. Ich całkowita długość będzie wynosić niecałe 50 kilometrów. Jak podkreśla Prezydent Miasta Dariusz Wójtowicz

- To bardzo ważna, ale i również rozwojowa inwestycja, z której się cieszę. Cieszę się, że nasze miasto może brać udział w takim przedsięwzięciu. Mysłowice to gmina z dużym potencjałem. Miasto zabezpiecza stabilizację pod kątem gospodarczym, każdy kto chce inwestować w naszym mieście nie musi się martwić o jakieś niepotrzebne problemy.

Dzięki takiemu rozwiązaniu ograniczy się emisja spalania CO2 o prawie 30 tysięcy ton. Dodatkowo szacuje się, że farma rocznie wyprodukuje 39 tyś. MWh zielonej energii, co odpowiada rocznym potrzebom 16 tysięcy gospodarstw domowych.

- W Tauronie nadal jest przewaga produkcji z węgla kamiennego, chcemy to zmienić. I zmieniamy to w taki sposób, że idziemy w farmy PV, wiatraki czy elektrownie wodne - mówi Artur Michałowski Prezes Zarządu

Całkowity koszt inwestycji wyniesie ponad 120 milionów złotych, z czego 80 milionów zostanie pozyskanych z dofinansowania przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE