Powstaje rudzka mAPPka , czyli aplikacja z którą będzie można interaktywnie zwiedzać miasto

i

Autor: Jolanta Skwaradowska Powstaje rudzka mAPPka , czyli aplikacja z którą będzie można interaktywnie zwiedzać miasto

Powstaje rudzka mAPPka, czyli aplikacja z którą będzie można interaktywnie zwiedzać miasto

2020-06-24 11:56

Zabytkowe kościoły, zabytki techniki poprzemysłowej i pogórniczej – to wszystko będzie można już niedługo zwiedzać z Rudzką mAPPką – czyli specjalną apką jaką opracowuje Muzeum Miejskie w Rudzie Śląskiej. Korzystając z mAPPKi będziemy mogli min. porównać istniejącą przestrzeń z tą, która była przed laty.

Rudzkie muzeum miejskie opracowuje aplikację, która umożliwi porównanie istniejącej przestrzeni miejskiej z tą, która była przed laty. Będzie można w niej zaplanować spacer po wszystkich dzielnicach miasta i korzystać, jak z mobilnego źródła wiedzy. Poza tym udostępniona zostanie opcja, która umożliwi dzielenie się własnymi materiałami, zdjęciami i wspomnieniami. Na wykonanie aplikacji placówka pozyskała 75 tys. zł z programu dotacyjnego „Kultura w sieci”, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Założeniem  projektu „Rudzka mAPPka” jest stworzenie aplikacji webowej z interaktywną mapą miasta, działającej na urządzeniach mobilnych oraz stronach www. Dzięki udostępnieniu muzealnych zbiorów i archiwaliów umożliwi ona porównanie istniejącej przestrzeni miejskiej z tą, która była przed laty.

- Z naszą aplikacją będzie można zaplanować sobie spacer i korzystać  z niej, jak z mobilnego źródła wiedzy – zapowiada Krzysztof Gołąb, dyrektor Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka. Teksty i opisy do Rudzkiej mAPPki opracują historycy i etnografowie z miejskiego muzeum. Projekt zakłada również, że aplikacja będzie platformą, na której użytkownicy będą  mogli dzielić się własnymi materiałami. – Chcemy aby użytkownicy mAPPki mogli wklejać swoje archiwalne zdjęcia prezentujące nasze miasto i zamieszczać własne wspomnienia, włączając je do wspólnego zasobu pamięci zbiorowej rudzian – mówi Krzysztof Gołąb.

Na aplikację złożą się trasy spacerów wiodące po każdej z dzielnic Rudy Śląskiej. Przechadzając się po mieście będzie można  obejrzeć najciekawsze obiekty architektoniczne oraz dawne i istniejące obiekty przemysłowe. Co ciekawe, przypomniane zostaną też nazwy zwyczajowe. W aplikacji nie zabraknie także miejsca dla przedstawienia wybitnych postaci Rudy Śląskiej. Pojawią się te najbardziej znane: Karol Godula i Joanna Gryzik, a także artyści: Władysław Luciński i Piotr Latoska, przemysłowcy: Franciszek Ballestrem, Hugo Donnersmarck oraz sportowcy: Paweł Cyganek, Edmund Giemsa i Ernest Pohl. 

Zdobytą podczas spacerów wiedzę będzie można sprawdzić w quizie. Uruchomienie aplikacji muzeum planuje jesienią.

 

 

Wybory prezydenckie - jak głosować korespondencyjnie? Komunikat PKW

Jak daleko jest z Gdyni do Zakopanego? Prawdziwy test na odległości [QUIZ]

Pytanie 1 z 14
Dalej jest z Warszawy do: