Potężny wybuch gazu w Tychach. Są poszkodowani

i

Autor: Przemysław Kopiejka

Tychy

Potężny wybuch gazu w bloku w Tychach. Są poszkodowani NOWE INFORMACJE

W poniedziałek 1 kwietnia w godzinach porannych w bloku przy ul. Darwina w Tychach doszło do wybuchu gazu. Na miejscu działają zastępy strażackie.

W akcji ratunkowej brały udział wszystkie służby, w tym 14 zastępów straży pożarnej, czyli ok. 47 ratowników. Przeszukaniem gruzowiska zajęła się specjalistyczna grupa poszukiwawczo-ratownicza z Jastrzębia-Zdroju. Ratownicy razem z psami mają za zadanie sprawdzić, czy w ruinach nie ma więcej osób poszkodowanych. Wiadomo, że w wyniku eksplozji kilkanaście osób zostało rannych.

Na chwilę obecną mamy informację o 7 osobach hospitalizowanych, które trafiły do placówek medycznych na terenie Śląska. Jedna osoba, która odniosła najcięższe obrażenia, została przetransportowana Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym - informuje młodszy aspirant Paulina Kęsek, oficer prasowy KMP Tychy

Ewakuowano łącznie 20 osób, którym została zapewniona opieka przez pracowników tyskiego urzędu miasta. Miasto m.in. podstawiło autobus dla ewakuowanych mieszkańców. Wkrótce zapadną dalsze decyzje w ich sprawie, urząd organizuje działania poprzez swój wydział zarządzania kryzysowego. Potrzebujący mają otrzymać możliwość zamieszkania w tymczasowych lokalach.

Blok opuścili mieszkańcy klatki nr 6, w której doszło do wybuchu oraz sąsiednich klatek. Nie jest jeszcze znany szczegółowy stan obiektu, ale gołym okiem widać, że doszło do poważnych uszkodzeń. Frontowa ściana została wypchnięta, na niektórych piętrach eksplozja wybiła szyby. Na miejsce przyjechał nadzór budowlany, który sprawdzi, jak znaczne są uszkodzenia w budynku i czy nadaje się on do dalszego użytkowania.

Potężna eksplozja w Tychach

Do wybuchu gazu doszło w Poniedziałek Wielkanocny (01.04) około godz. 9:20 w Tychach. Ze wstępnych informacji wynika, że eksplozja nastąpiła na parterze budynku wielorodzinnego. Na razie nie wiadomo, co było jej przyczyną. Huk był tak potężny, że słyszeli go mieszkańcy sąsiednich osiedli.

Na miejscu cały czas trwa akcja ratunkowa. Bierze w niej udział kilkanaście zastępów straży pożarnej, zespoły ratownictwa medycznego z Tychów i Katowic oraz policja. Na miejsce wezwano także helikopter, który ma pomóc w transporcie rannych do szpitali.

Na chwilę obecną wiadomo o 13 osobach poszkodowanych. Nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych. Z budynku cały czas są ewakuowani mieszkańcy. 

AKTUALIZACJA GODZ. 14.15

Jak przekazał aspirant Grzegorz Kurek z zespołu prasowego komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tychach, po godz. 13.30 przeszukiwanie miejsca katastrofy zakończyli ratownicy Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Jastrzębia-Zdroju z psami. Nikogo tam nie znaleziono. Rozpoczęły się natomiast wstępne oględziny zniszczonej części bloku - z udziałem prokuratora oraz biegłych.

Listen on Spreaker.