Wstrząs w kopalni Janina

i

Autor: Tauron

Potężny wstrząs w kopalni Janina o mocy 3,5 M. Jest wiele zgłoszeń szkód

Bardzo silny wstrząs o magnitudzie 3,5 M odczuli mieszkańcy Libiąża i okolicznych miejscowości w środku nocy ze środy na czwartek. Wstrząs nastąpił w kopalni Janina, należącej do spółki Tauron Wydobycie i został odnotowany przez Europejskie Centrum Sejsmologiczne. Górnicy zostali bezpiecznie wycofani.

Wstrząs w kopalni Janina

Do bardzo silnego wstrząsu w kopalni Janina w Libiążu doszło w nocy 15 grudnia o godz. 2.55. Wystąpił on w rejonie ściany 709 w pokładzie 207. Jego energię oszacowano na 6x10^7 J. Europejskie Centrum Sejsmologiczne odnotowano wstrząs o charakterze trzęsienia ziemi o magnitudzie 3,5 M.

- Wstrząs miał miejsce w rejonie jednej ze ścian wydobywczych. Praca w rejonie wstrząsu została wstrzymana. Pracownicy zostali wycofani. Nikt z nich nie ucierpiał - informuje dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego.

Mieszkańcy odczuli najsilniejszy wstrząs

Wstrząs był najsilniejszym w tym roku. Mieszkańcy Libiąża, Chrzanowa i okolicznych miejscowości informują o swoich doznaniach. Do kopalni dotarło ponad 20 zgłoszeń o szkodach.

Wstrząs odnotowały czujniki sejsmiczne w Europie

Zobacz zdjęcia

- W Chrzanowie to było mega czuć, cała choinka kiwała się na boki - pisze jedna z mieszkanek.

- Oj ciekaw jestem, ile tym razem wykaże stopni. Wcześniejszej było odczuwalne, natomiast dzisiejsze w ramach 2:55 czuć było naprężenie szyb, że aż "zagrały", a fala przeszła przez całe mieszkanie. Tym razem jestem mocno zaniepokojony - pisze internauta.

- Myślałam, że jakiś wybuch był. Szafki wszystkie się pootwierały w kuchni - pisze mieszkanka Libiąża.

Wstrząsy i tąpnięcia w kopalniach

Ostatni raz do bardzo silnego wstrząsu w kopalni Janina doszło 23 listopada. Wstrząs odczuwalny był w kilku okolicznych miejscowościach. Magnitudę wstrząsu oceniono na ok. 3,15 stopnia. 

- Do dnia dzisiejszego odnotowano blisko 90 zgłoszeń o wystąpieniu wstrząsu, z czego 9 związanych z wystąpieniem szkód – dotyczą one drobnych rys na elementach wykończenia (jak płyty gipsowe i gładzie tynkowe). Wszystkie zgłoszenia zostaną zweryfikowane i właściwie zakwalifikowane – informował Marcin Maślak, rzecznik prasowy Tauron Wydobycie SA.

Najsilniejsze wstrząsy, spowodowane eksploatację górniczą, związane są z wyrównaniem naprężeń w ziemi, wywołanych kumulowaniem się wpływów prowadzenia wydobycia i naprężeń naturalnych. Występują głównie tam, gdzie są uskoki tektoniczne. W Polsce całość wydobycia rud miedzi i ok. 70 proc. wydobycia węgla kamiennego prowadzone jest w warunkach zagrożenia tąpaniami, czyli podziemnymi wstrząsami, wyrządzającymi szkody w wyrobiskach lub na powierzchni.

Najczęstszą przyczyną wstrząsów jest odprężenie górotworu wskutek eksploatacji węgla, co skutkuje uwolnieniem skumulowanej w górotworze energii. Ze względu na różne warunki geologiczne niektóre wstrząsy są silnie odczuwane na powierzchni, inne słabiej. Większość z nich nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla górników i mieszkańców terenów górniczych. Obok wybuchów metanu i pyłu węglowego, tąpnięcia są najczęstszymi przyczynami górniczych wypadków.

W kwietniu tego roku w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju w wyniku silnego wstrząsu i uwolnienia się dużej ilości metanu, zginęło 10 górników. Kilka dni wcześniej w kopalni Pniówek w Pawłowicach seria wybuchów metanu zabiła 16 osób - ciała 7 z nich wciąż znajdują się pod ziemią - za tamą, którą ze względów bezpieczeństwa odizolowano rejon katastrofy od pozostałych wyrobisk. Obecnie rozpoczęły się działania zmierzające do likwidacji pola pożarowego i zawężenia otamowanego obszaru, by ratownicy mogli pójść po zaginionych górników.