Potężna awaria kolejowa na Śląsku. Pociąg uderzył w słup sieci trakcyjnej. Utrudnienia potrwają jeszcze kilkanaście godzin

2021-04-06 11:34

Nieznani sprawcy uszkodzili słup sieci trakcyjnej. W obniżonych słup wjechał pociąg relacji Tarnowskie Góry – Katowice. Nikt z podróżnych i obsługi pociągu nie został poszkodowany. Straty materialne są jednak ogromne. Ruch pociągów został wstrzymany i te utrudnienia potrwają jeszcze co najmniej kilkanaście godzin.

Wypadek pociągu w Chorzowie. Skład kolejowy uderzył w słup sieci trakcyjnej

W Poniedziałek Wielkanocny ok. godz. 19:30 na szlaku Chorzów Stary – Bytom Miasto, w obniżony słup sieci trakcyjnej wjechał pociąg relacji Tarnowskie Góry – Katowice. Nikt z podróżnych i obsługi pociągu nie został poszkodowany. Podróżni wraz z drużyną konduktorską (łącznie 21 osób) kontynuowali podróż autobusem.

- W efekcie zdarzenia uszkodzone zostały 4 konstrukcje – tzw. półbramki sieci trakcyjnej oraz 400 metrów sieci. Jest przerwa w ruchu pociągów. Przywrócenie ruchu  - po naprawie sieci trakcyjnej, planowane jest w środę - poinformował Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP.

Jak podaje PKP, przyczyną pochylenia słupa była ingerencja osób postronnych w konstrukcje sieci trakcyjnej. Komisja szczegółowo będzie analizować sytuację.

Trasą kursują tylko pociągi Kolei Śląskich. Na odcinku Bytom  – Chorzów Batory wprowadzono zastępczą komunikację autobusową za 30 pociągów. To relacje z Katowic do i z Tarnowskich Gór, Kluczborka, Lublińca. Podróżni o zmianach w kursowaniu pociągów informowani są na stacjach i przystankach.

Na miejscu od wczoraj pracują dwa pociągi do naprawy sieci trakcyjnej. Dodatkowo prace rozpocznie trzeci pociąg. To maksymalna liczba ludzi i sprzętu do efektywnej pracy w trudnych warunkach. Tory położone są w przekopie, a obok znajdują się mury oporowe. Dojazd na miejsce zdarzenia możliwy jest tylko torem.

Krzysztof Krawczyk nie żyje
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE