Schrony przeciwlotnicze w Brzezince

i

Autor: Na gruzach historii

Ciekawostka

Poniemieckie schrony odkryto na budowie drogi S1. GDDKiA podjęła decyzję

W czasie budowy ekspresowej drogi S1 w Brzezince odkryte zostały poniemieckie schrony przeciwlotnicze. Dziś stanowią przeszkodę w realizacji obwodnicy Oświęcimia. GDDKiA podjęła decyzję co do przyszłości schronów.

Budowa trasy S1 z Bielska-Białej do Oświęcimia trwa pełną parą i powinna zakończyć się w 2025 r. Ekipy budowlane natrafiają jednak w ziemi na obiekty, które mogą pokrzyżować te plany. W Brzezince odkopany został kompleks poniemieckich schronów przeciwlotniczych, który wzbudził ogromne zainteresowanie miłośników historii.

- W trakcie budowy S1 w Brzezince, przy drodze na Harmęże odkopano kilka bardzo ciekawych obiektów. O ich istnieniu dowiedziałam się dzięki komentarzowi pana Emila i od razu pojechałam je obejrzeć - napisała Paulina Wądrzyk, prowadząca blog Na gruzach historii.

Schrony przeciwlotnicze odkryte na budowie trasy S1

Zobacz zdjęcia

Budowa trasy S1 podzielona jest na kilka odcinków

  1. Odcinek I/A węzeł Bieruń (z węzłem) – węzeł Oświęcim (bez węzła wraz z obwodnicą Bierunia)
  2. Odcinek I/B węzeł Kosztowy II (z węzłem) – węzeł Bieruń (bez węzła)
  3. Odcinek II węzeł Oświęcim (z węzłem) – Dankowice
  4. Odcinek III Dankowice – węzeł Suchy Potok (z węzłem)

Przebiega ona wzdłuż dawnej niemieckiej tzw. linii obrony Wisły, czyli umocnień, które od 1944 roku, budowali Niemcy, chcąc się zabezpieczyć przed ofensywą wojsk radzieckich. Nic dziwnego więc, że w czasie prac ziemnych odkrywane są schrony.

Dla miłośników historii i militariów odkrycie poniemieckich schronów to wyjątkowa okazja do ich eksploracji. Mimo, że częściowo zatopione, są atrakcyjnym miejscem do zwiedzania. Wszystko jednak wskazuje, że już niedługo schrony znikną z tego miejsca.

GDDKiA podjęła decyzję w sprawie schronów

- Schrony są obecnie zinwentaryzowane i przebadane. W dalszej kolejności planujemy je przenieść w miejsce, w którym nie będą stanowiły przeszkody dla budowy trasy ekspresowej. To już kolejne odkrycie na tej budowie i możemy się spodziewać następnych w rejonie dawnych umocnień wojskowych - mówi Kacper Michna z Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad w Krakowie.

Czym była niemiecka linia obrony Wisły?

Hitlerowskie Niemcy zaczęły przygotowania do odparcia ofensywy armii radzieckiej w 1944 r. Szef sztabu Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych, gen. Heinz Guderian opracował niemieckie plany obrony na terenie między Wisłą i Odrą. Miał to być szereg ufortyfikowanych linii obronnych od Mazur aż do Słowacji i to na kilku liniach. Linia B obrony Wisły biegnąca od Gdańska przez Grudziądz, Toruń, Włocławek, a dalej wzdłuż Warty, pomiędzy Katowicami i Krakowem do Wagu pozostawiła po sobie liczne umocnienia - rowy przeciwczołgowe, bunkry, schrony przeciwlotnicze i stanowiska strzelnicze, które obecnie odkrywane są na trasie budowy ekspresowej S1.

Gdzie leży Śląsk? Bardzo trudny QUIZ o granicach Śląska i województwa śląskiego

Pytanie 1 z 14
Czy w obecnym województwie śląskim mieszkają sami Ślązacy?
Listen on Spreaker.