Polowanie na jelenia za kierownicą. Policja publikuje nagranie z radiowozu

2022-09-21 16:46
Polowanie na jelenia: Kto popełnił wykroczenie na drodze?
Autor: slaska.policja.pl Polowanie na jelenia: Kto popełnił wykroczenie na drodze?

Portal bielskiedrogi.pl w poniedziałek opublikował film, na którym zarejestrowano prawdopodobne ujawnienie niedozwolonego manewru na drodze, ale wymuszonego przez policję. Dwa dni później policjanci opublikowali swój film oraz stanowisko w tej sprawie.

Zatrzymanie przed przejściem dla pieszych

W materiale zatytułowanym "Polowanie na jelenia. Nieoznakowane BMW w akcji", który opublikowany został w poniedziałek na portalu bielskiedrogi.pl czytamy:

Prawym pasem ruchu w stronę Szczyrku porusza się nieoznakowane BMW wyposażone w kamery. Tym pojazdem bielscy policjanci patrolują ulice w poszukiwaniu piratów drogowych. Bardzo dobrze - od tego są. Ale czy aby na pewno tak ma to wyglądać? Gdyby kierowca Skody Kamiq nie zahamował, to byłby biedniejszy o 1500zł.

Pod materiałem od razu pojawił się wysyp komentarzy. 

- Czy sprawa tych zachowań została zgłoszona do prokuratury? Przecież to są próby rozboju przez zorganizowaną grupę, w tym przypadku o charakterze przestępczym -pisał BKK.

- Hamowanie bez powodu to również wykroczenie. Czy dzielni stróże prawa (i sprawiedliwości) zostali ukarani? - dodał Polak.

Po dwóch dniach bielska policja przedstawiła oświadczenie, w którym wyjaśniła, że w sytuacji przedstawionej na filmie, to kierowca Skody próbował złapać policjantów na łamaniu prawa, a nie oni jego. 

Film pt. „Polowanie na jelenia? Nieoznakowane BMW w akcji” opublikowano na kanale Bielskie Drogi na portalach YouTube oraz Facebook. Niestety w zamieszczanych pod filmem komentarzach formowane są zarzuty, zawierająca obelgi pod adresem policjantów oraz żądania ich ukarania, czy wręcz wydalenia ze służby. Jest to kolejny przykład tego, jak łatwo w internecie wyrażane są opinie przez osoby nieznające wszystkich okoliczności dotyczących komentowanych zdarzeń.

Film może mylnie sugerować, że policjanci w nieoznakowanym radiowozie BMW nagle hamują przed przejściem dla pieszych, aby doprowadzić do popełnienia wykroczenia drogowego przez kierującego samochodem osobowym, poprzez wyprzedzenie radiowozu na przejściu dla pieszych. Przedstawiamy dłuższe nagranie sytuacji pochodzące z kamery videorejestratora nieoznakowanego radiowozu oraz wyjaśniamy faktyczny przebieg zdarzenia.

Sytuacja widoczna na nagraniu miała miejsce w dniu 16.09.2022 r. w Bielsku-Białej. Umundurowani policjanci ruchu drogowego w nieoznakowanym radiowozie BMW poruszali się prawym pasem i zatrzymali się za poprzedzającym pojazdem przed sygnalizacją świetlną. Po chwili na lewym pasie podjechał do nich samochód osobowy skoda, którego kierujący opuścił szybę i powiedział do policjantów „dobry, witam, cześć”, na co policjanci nie zareagowali, ale zwrócili uwagę na zachowanie mężczyzny. Po kontynuowaniu jazdy kierujący skodą poruszał się lewym pasem nieznacznie przed radiowozem. Zbliżając się do następnego przejścia dla pieszych, kierujący skodą nagle zaczął zwalniać, wykonując tzw. hamowanie silnikiem – chociaż na nagraniu nie włączają się światła stop w samochodzie skoda, wyraźnie jest widoczne, że pojazd zwalnia. Zauważył to policjant kierujący radiowozem BMW, który nie wiedząc, dlaczego kierujący skodą zaczął zwalniać przed przejściem dla pieszych, również zaczął hamować. Z posiadanego nagrania wynika, że ta sytuacja zaskoczyła policjantów, co tylko potwierdza fakt, że  żadnego  "polowania na jelenia" z ich strony nie było. 

Hamowanie radiowozu przed przejściem dla pieszych było więc spowodowane poprzedzającym je, zwolnieniem prędkości przez skodę, a nie próbą doprowadzenia do popełnienia wykroczenia drogowego przez kierującego samochodem osobowym.

Należy również zwrócić uwagę, że jeśli kierujący radiowozem nieoznakowanym BMW nie zwolniłby przed przejściem dla pieszych, popełniłby  wykroczenie polegające na wyprzedzaniu na przejściu dla pieszych (art. 86 b § 1 pkt 3 kodeksu wykroczeń  w zw. z art. 26 ust. 3 pkt 1 Prawa o Ruchu Drogowym). Dodajmy, że w 2018 roku na tym własnie przejściu doszło do śmiertelnego potrącenia pieszego. 

Bielska policja zamieściła również swój filmik, który rzuca zupełnie inny obraz na sytuację przedstawioną na portalu bielskiedrogi.pl. Zobaczcie sami.

Polowanie na jelenia przez policję w Bielsku-Białej
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE