Polacy nie chcą się szczepić na COVID-19. Bardziej sceptyczni są tylko Rosjanie. Tak wynika z najnowszych badań

2020-11-13 12:02
Szczepionka na COVID-19 - dlaczego możemy jej nie dostać? Zaskakujący powód!
Autor: Getty Images

Pracownia IPSOS przeprowadziła ostatnio badanie dotyczące tego jak obywatel poszczególnych krajów podchodzą do szczepionki na koronawirusa. Okazuje się, że najbardziej przychylni szczepieniom są Chińczycy i Brazylijczycy, a najbardziej sceptyczni - Polacy i Rosjanie.

Szczepionka na koronawirusa jest już gotowa. Ale Polacy są sceptyczni do szczepień

Informacja o tym, że amerykańska firma Pfizer wynalazła szczepionkę na koronawirusa, która ma 90-procentową skuteczność, zelektryzowała cały świat. Oczami wyobraźni widzimy już masowe szczepienia, dzięki którym ludność będzie odporna na COVID-19 i będzie można znieść wszystkie nałożone restrykcje.

Oczywiście to tak nie działa i dystrybucja szczepionki nie jest taką prostą sprawą. Na dodatek specjaliści wskazują na to, że aby wygrać z koronawirusem, należałoby wyszczepić około 60 procent społeczeństwa. I tu pojawia się kolejny problem. Premier Morawiecki zapowiedział, że nie będzie obowiązku szczepień, a każdy będzie mógł sam zdecydować czy chce się zaszczepić.

Jak jednak wynika z najnowszych badań pracowni IPSOS, Polacy są raczej sceptycznie nastawieni do szczepionki na koronawirusa.

Polacy nie chcą się szczepić na COVID-19. Bardziej sceptyczni są tylko Rosjanie
Autor: IPSOS

Szczepionka na koronawirusa. Polacy boją się skutków ubocznych

Aż 45 procent Polaków nie chcę zaszczepić się na koronawirusa. Tak wynika z badania Ipsos, przeprowadzonego na zlecenie Światowego Forum Ekonomicznego. Ogólnie na świecie tendencja jest taka, że większość ludzi chciałaby jednak skorzystać ze szczepionki. Jak to wygląda w poszczególnych krajach? Obywatele tych krajów są najbardziej pozytywnie nastawieni do szczepionki na koronawirusa:

 • Chiny (97 proc. badanych chce się zaszczepić),
 • Brazylia (88 proc.),
 • Australia (88 proc.),
 • Indie (87 proc.),
 • Malezja (85 proc.),
 • Wielka Brytania (85 proc.),
 • Korea Południowa (84 proc.).

Na drugim biegunie znalazły się kraje takie jak:

 • Rosja (54 proc.),
 • Polska (56 proc.),
 • Węgry (56 proc.),
 • Francja (59 proc.).

Jak widać, tylko Rosjanie są bardziej sceptyczni od Polaków jeśli chodzi o wiarę w skuteczność szczepionki na koronawirusa. Ipsos zbadał też z jakich powodów, obywatele poszczególnych państw nie chcą się szczepić. Najczęściej wskazywanym powodem była obawa o skutki uboczne. Tę opcję wskazało aż 65 procent pytanych Polaków.

Polacy nie chcą się szczepić na COVID-19. Bardziej sceptyczni są tylko Rosjanie
Autor: IPSOS
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE