Marek Plura

i

Autor: Marek Plura official

Pogrzeb Marka Plury w Katowicach. Msza odbędzie się w Archikatedrze Chrystusa Króla

Senator ze Śląska Marek Plura zmarł nagle w Katowicach. Pogrzeb Marka Plury odbędzie się w katowickiej archikatedrze. Działacz społeczny zostanie pochowany na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza. Rodzina poinformowało mieszkańców o pogrzebie w języku śląskim.

Pogrzeb Marka Plury

Informację o śmierci i terminie uroczystości pogrzebowych Marka Plury zamieścili w niedzielę w mediach społecznościowych jego bliscy. Wpis został zamieszczony w języku śląskim.

- Z głymbokim żŏlym zawiadōmiōm, iże 20.01.2023 r., w wieku 52 lŏt, umrził nasz rostōmiyły chop, fater a syn, Synatōr RP, Marek Plura. Uroczystości żałobne napocznōm sie we Archikatedrze Krystusa Krōla w Katowicach, 24.01.2023 ô godz. 13.00. Po Mszy Świyntyj ciało naszego kochanego Marka ôstanie złożōne do grobu na kerchowie przi ul. Henryka Sienkiewicza we Katowicach - napisała rodzina.

W dalszej części poprosili o uczestnictwo w uroczystościach te osoby, które chcą zmarłego otoczyć czułością w jego ostatniej drodze. Żona zmarłego wraz z rodziną poprosili też, by we mszy św. nie uczestniczyły media.

Marek Plura zmarł w szpitalu, do którego trafił na oddział intensywnej terapii z problemami z oddychaniem.

Przyjaciele wspominają Marka Plury

Po informacji o śmierci Marka Plury, która nadeszła w sobotę, w mediach społecznościowych roi się od pamiątkowych wpisów i kondolencji składanych jego rodzinie. 

- Napisać o Marku coś to jak nie napisać nic. Był nie tylko moim szefem ale przede wszystkim przyjacielem. Zawsze mogłem na Ciebie Marku liczyć. Wiele się od Ciebie nauczyłem, przede wszystkim tego, że "niy warto sie wadzić". Będzie mi Ciebie brakowało. Odpoczywaj w pokoju - napisał Marek Tomaszewski, asystent parlamentarny Marka Plura.

- Dziękuję Ci Marku za to spotkanie i wszystko, co się potem wydarzyło. Oprócz naszej wspólnej ciężkiej pracy i przyjaźni, była to po prostu piękna i ciekawa przygoda. Do zobaczenia w świecie, gdzie będzie już tylko samo dobro! - napisał Grzegorz Franki, współpracownik Marka Plury.

- Wspaniały człowiek, Ślązak bez pamięci zakochany w swoim heimacie. Marku, będzie nam Ciebie bardzo brakowało! - napisał politolog z Uniwersytetu Śląskiego, Tomasz Słupik.

- I ôdjechoł nom tyn silny karlus, co nigdy niy mioł leko. Pacz tam jako a my sam dalij bydymy butel robić o naszo ślonsko godka a ślonsko tożsamość. To był zaszczyt z Tobą współpracować, dołeś fest rada i zowżdy bydymy Cie pamiyntać a spominać - napisał Łukasz Kohut, europarlamentarzysta.

Kim był Marek Plura?

Marek Plura był znany m.in. z działalności na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych; walczył o objęcie ochroną prawną śląskiej mowy i etniczności. Był posłem na Sejm VI i VII kadencji, deputowanym do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji i senatorem X kadencji. Między innymi z racji swojej niepełnosprawności - poruszał się na wózku elektrycznym - był jednym z najbardziej rozpoznawalnych parlamentarzystów Polski.

Był bardzo popularny, bo mimo niepełnosprawności chętnie spotykał się z mieszkańcami. Działał w organizacjach regionalnych - Stowarzyszeniu Osób Narodowości Śląskiej oraz w Związku Górnośląskim. Sam siebie nazywał pracownikiem socjalnym, ponieważ z pracą w tym zawodzie łączył profesjonalne zaangażowanie do czasu wyboru na posła w roku 2007. Aktywnie działał też w organizacjach zajmujących się rehabilitacją i integracją osób niepełnosprawnych. Przez wiele lat w Europejskim Dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych organizował spotkania z przedstawicielami władz. Zainicjował też m.in. coroczny "Konkursu Lady D. im. Krystyny Bochenek" – nagrodę przyznawaną niepełnosprawnym kobietom, wnoszącym istotny wkład w życie społeczne kraju.

Był laureatem wielu nagród i konkursów, m.in. nagrody im. Karola Miarki za wybitny wkład w kulturę, honorowego dyplomu Kapituł Fundacji „Piękniejsza Polska”, Człowiek Bez Barier 2004, Lodołamacz Specjalny. Najbardziej jednak cenił sobie Order Uśmiechu, który na wniosek dzieci został mu nadany w 2012 r.