Franciszek Pieczka na ostatnich zdjęciach. Tak wyglądał chwilę przed śmiercią

i

Autor: Baranowski/AKPA Franciszek Pieczka na ostatnich zdjęciach. Tak wyglądał chwilę przed śmiercią

Pogrzeb Franciszka Pieczki. Wybitny aktor zostanie pochowany na cmentarzu w Aleksandrowie

Rodzina Franciszka Pieczki poinformowała o dacie i miejscu pogrzebu wielkiego aktora. Pieczka zostanie pochowany na Cmentarzu w Aleksandrowie.

Uroczystości pogrzebowe Franciszka Pieczki odbędą się w czwartek, 29 września w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie Falenicy. Po mszy trumna z ciałem aktora zostanie odprowadzona na cmentarz w warszawskim Aleksandrowie.

Wielka postać polskiej kinematografii

Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 r. w Godowie na Górnym Śląsku. Był jednym z najbardziej lubianych polskich aktorów, odtwórcą ról m.in. w filmach „Żywot Mateusza” i „Austeria” i niezapomnianym Gustlikiem z serialu „Czterej pancerni i pies”. Zagrał także w tak głośnych filmach jak m.in.

  • „Perła w koronie” Kazimierza Kutza (1971),
  • „Wesele” Andrzeja Wajdy (1972),
  • „Chłopi” Jana Rybkowskiego (1973).

Pieczka zagrał również pamiętne role starego Kiemlicza w „Potopie” Jerzego Hoffmana (1974) i niemieckiego fabrykanta Mullera w „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy (1974).

W 2011 r. Franciszek Pieczka został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej. W 2015 r. został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orła za Osiągnięcia Życia. W 2017 r. został odznaczony Orderem Orła Białego. Stowarzyszenie Filmowców Polskich w ubiegłym roku uhonorowało aktora Nagrodą Specjalną SFP za całokształt pracy twórczej.

W 2021 roku Franciszek Pieczka wystąpił w słuchowisku "Moralność Pani Dulskiej" na podstawie dramatu Gabrieli Zapolskiej. Wcielił się w rolę Felicjana Dulskiego. W tytułowej roli Anieli Dulskiej towarzyszyła mu Barbara Krafftówna. Franciszek Pieczka zmarł w wieku 94 lat.