Podwyżki za posiłki w szkołach i przedszkolach. W Bytomiu obiady w rok podrożały o 4 zł

2022-09-29 12:59
Podwyżki za posiłki w szkołach i przedszkolach. W Bytomiu obiady w rok podrożały o 4 zł
Autor: Archiwum Podwyżki za posiłki w szkołach i przedszkolach. W Bytomiu obiady w rok podrożały o 4 zł

Dyrektorzy placówek oświatowych ostrzegali o tym już z w wakacje, a teraz stało się to faktem - w szkołach i przedszkolach wzrastają opłaty za posiłki. W Bytomiu w ciągu roku opłaty za wyżywienie wzrosły o 4 złote.

Podwyżki za obiady w szkołach i przedszkolach

O podwyżkach za wyżywienie w szkołach i przedszkolach mówiło się już od jakiegoś czasu. Wpływ na to ma galopująca inflacja a co za tym idzie, podwyżki cen żywności. Jak wyliczył jeszcze w lipcu  Dziennik Gazeta Prawna  - miesięczne opłaty za wyżywienie mogą wzrosnąć minimum 40 zł miesięcznie za jedno dziecko. 

Koszty posiłków ustalane są przez dyrekcję placówek oświatowych w porozumieniu z organem prowadzącym. Potem informacje przedstawiane są rodzicom. Tak jak w Bytomiu, gdzie stawki za posiłki w przedszkolach w ciągu roku wzrosły o 4 zł. Jeszcze na początku roku szkolnego 2021/2022 w bytomskich przedszkolach za posiłek płacono 8 zł dziennie. W styczniu 2022 roku cena wzrosłą do 10 zł. Teraz stawka wzrosła już do 12 zł. Jak wyjaśniają w bytomskim magistracie, podwyżki były koniecznością ze względu na galopującą inflację. 

Otrzymujemy coraz więcej sygnałów od dyrektorów szkół i przedszkoli, że firmy, z którymi placówki mają podpisane umowy na dostarczenie produktów, chcą aneksować umowy, bo niestabilność rynku powoduje, że nie są w stanie utrzymać usługi na dotychczasowym poziomie cenowym - mówi Barbara Freier-Pniok, naczelniczka Wydziału Edukacji UM.

Obiady w przedszkolach w Bytomiu droższe o 4 zł

Szkoły i przedszkola miejskie zobowiązane są co roku przystąpić do zamówień publicznych, w ramach których wyłaniane są firmy dostarczające produkty, z których następnie w szkolnych i przedszkolnych kuchniach gotowane są posiłki. Stawka za nie w Bytomiu zmieni się od 1 listopada. W szkołach za obiad będzie trzeba zapłacić 9 zł, a w przedszkolach za wyżywienie (śniadanie, obiad, podwieczorek) 12 złotych. 

- Biorąc pod uwagę szalejące ceny, stawka ta nie jest wygórowana i za tę kwotę placówka jest już w stanie zapewnić dzieciom pełnowartościowy posiłek zgodny z określonymi normami - mówi Mariusz Fiszer, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji.

Ceny obiadów w polskich szkołach są dość zróżnicowane. Zwykle mieszczą się w przedziale od 3 zł do 15 zł. W Warszawie, w zależności od szkoły, za obiady płaci się od 6 do 14 zł dziennie. Ale np. w Tarnowskich Górach, gdzie od września był wzrost opłat, dzienny obiad kosztuje 6-7 zł (wzrost o 1 złotówkę). W tym samym mieście w przedszkolach dzienne wyżywienie wzrosło do 10 zł (2 zł więcej). Wzrosty cen za posiłki w szkolnych placówkach są przewidywane jednak w całej Polsce i to jeszcze w tym roku. 

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE