Podwyżki za posiłki w szkołach i przedszkolach. W Bytomiu obiady w rok podrożały o 4 zł

i

Autor: Archiwum Podwyżki za posiłki w szkołach i przedszkolach. W Bytomiu obiady w rok podrożały o 4 zł

Podwyżki za posiłki w szkołach i przedszkolach. W Bytomiu obiady w rok podrożały o 4 zł

2022-09-29 12:59

Dyrektorzy placówek oświatowych ostrzegali o tym już z w wakacje, a teraz stało się to faktem - w szkołach i przedszkolach wzrastają opłaty za posiłki. W Bytomiu w ciągu roku opłaty za wyżywienie wzrosły o 4 złote.

Podwyżki za obiady w szkołach i przedszkolach

O podwyżkach za wyżywienie w szkołach i przedszkolach mówiło się już od jakiegoś czasu. Wpływ na to ma galopująca inflacja a co za tym idzie, podwyżki cen żywności. Jak wyliczył jeszcze w lipcu  Dziennik Gazeta Prawna  - miesięczne opłaty za wyżywienie mogą wzrosnąć minimum 40 zł miesięcznie za jedno dziecko. 

Koszty posiłków ustalane są przez dyrekcję placówek oświatowych w porozumieniu z organem prowadzącym. Potem informacje przedstawiane są rodzicom. Tak jak w Bytomiu, gdzie stawki za posiłki w przedszkolach w ciągu roku wzrosły o 4 zł. Jeszcze na początku roku szkolnego 2021/2022 w bytomskich przedszkolach za posiłek płacono 8 zł dziennie. W styczniu 2022 roku cena wzrosłą do 10 zł. Teraz stawka wzrosła już do 12 zł. Jak wyjaśniają w bytomskim magistracie, podwyżki były koniecznością ze względu na galopującą inflację. 

Otrzymujemy coraz więcej sygnałów od dyrektorów szkół i przedszkoli, że firmy, z którymi placówki mają podpisane umowy na dostarczenie produktów, chcą aneksować umowy, bo niestabilność rynku powoduje, że nie są w stanie utrzymać usługi na dotychczasowym poziomie cenowym - mówi Barbara Freier-Pniok, naczelniczka Wydziału Edukacji UM.

Obiady w przedszkolach w Bytomiu droższe o 4 zł

Szkoły i przedszkola miejskie zobowiązane są co roku przystąpić do zamówień publicznych, w ramach których wyłaniane są firmy dostarczające produkty, z których następnie w szkolnych i przedszkolnych kuchniach gotowane są posiłki. Stawka za nie w Bytomiu zmieni się od 1 listopada. W szkołach za obiad będzie trzeba zapłacić 9 zł, a w przedszkolach za wyżywienie (śniadanie, obiad, podwieczorek) 12 złotych. 

- Biorąc pod uwagę szalejące ceny, stawka ta nie jest wygórowana i za tę kwotę placówka jest już w stanie zapewnić dzieciom pełnowartościowy posiłek zgodny z określonymi normami - mówi Mariusz Fiszer, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji.

Ceny obiadów w polskich szkołach są dość zróżnicowane. Zwykle mieszczą się w przedziale od 3 zł do 15 zł. W Warszawie, w zależności od szkoły, za obiady płaci się od 6 do 14 zł dziennie. Ale np. w Tarnowskich Górach, gdzie od września był wzrost opłat, dzienny obiad kosztuje 6-7 zł (wzrost o 1 złotówkę). W tym samym mieście w przedszkolach dzienne wyżywienie wzrosło do 10 zł (2 zł więcej). Wzrosty cen za posiłki w szkolnych placówkach są przewidywane jednak w całej Polsce i to jeszcze w tym roku.