Perły Górnego Śląska

Zamek w Pszczynie - historia i Muzeum Zamkowe. Bilety 2023, godziny otwarcia, opinie

Muzeum Zamkowe w Pszczynie to wyjątkowe miejsce - w zamku położonym 40 km od Katowic zachowało się oryginalne zachwycające wyposażenie. Ostatnimi właścicielami majątku byli Hochbergowie, do których należał też zamek Książ. Sprawdźcie, ile kosztują bilety, jakie są godziny otwarcia oraz opinie o zamku.

Spis treści

 1. Zamek w Pszczynie. Historia i ciekawostki
 2. Zamek w Pszczynie - atrakcje w barokowej atmosferze    
 3. Jak dojechać do Zamku w Pszczynie? Mapa
 4. Zamek w Pszczynie - bilety 2023, godziny otwarcia
 5. Opinie o Zamku w Pszczynie - czy warto jechać?
 6. Pszczyna – atrakcje, restauracje
 7. Noclegi w Pszczynie. Gdzie i jak?
 8. Zamek w Pszczynie - kontakt

Zamek w Pszczynie. Historia i ciekawostki

W XV w. Zamek w Pszczynie służył jako konstrukcja obronna – z czego wywiązał się wręcz z nawiązką, odpierając najazdy m.in. husytów na ziemie Górnego Śląska. Jego historia z wieku na wiek to rozwój i przebudowa – najpierw z budowli obronnej na renesansową, a potem na barokową. 

Swoją ostateczną formę zamek w Pszczynie osiągnął w XIX w., kiedy to został przebudowany przez francuskiego architekta Aleksandra Hipolita Destailleura i służył od tamtej pory jako prestiżowe miejsce dla znamienitych osobistości. Zamek należał do nie byle jakiego rodu, bo do samych Hochbergów, których znać możecie jako... właścicieli Zamku Książ. Związana z dolnośląskim zamkiem księżna Daisy jest w Pszczynie postacią znaczącą - tak samo jak w Wałbrzychu, tu również w 2023 roku obchodzono Rok Księżnej Daisy.

W trakcie pierwszej wojny światowej na Zamku w Pszczynie szef sztabu niemieckiego Paul von Hindenburg i dowódca frontu wschodniego Erich von Ludendorff decydowali o przebiegu bitew, które zbierały krwawe żniwo w wojnie z Cesarstwem Rosyjskim. Ostatecznie rezydencja wróciła na ziemie polskie, a od 1946 roku działa tu Muzeum Zamkowe.

Zamek w Pszczynie - atrakcje w barokowej atmosferze    

W dzisiejszych czasach Zamek w Pszczynie nie ma już roli obronnej – zamiast tego jest miejscem pełnym kultury, historii, jak i również rozrywki. Dla pasjonatów kultury i kolekcjonerstwa Muzeum Zamkowe stoi otworem. Sala Polska im. Księcia Józefa Poniatowskiego oferuje niezwykłe przedmioty z kolekcji Heleny Dąbczańskiej – kolekcjonerki dzieł sztuki.

Z kolei fani militariów powinni zajrzeć do zbrojowni, w której to zobaczymy unikalne miecze katowskie, pełną zbroję płytową z XV w. czy też nawet kirys husarski z XVIII w. Poza tymi eksponatami możemy podziwiać szereg broni drzewcowej, zaczepnej, jak i również orientalnej. Spośród ciekawszych eksponatów można wymienić m.in.: szable perskie, japońską katanę, jatagany turecko-bałkańskie czy też nawet oręż z okresu pierwszej wojny światowej.   

Unikatową atrakcją są wyjątkowe, zachowane w aż 80% oryginalne wnętrza z XIX w. oraz XX w. Już w XIX w. zbierały one liczne pochwały w gazetach i na salonach. Wewnątrz zamku możemy zwiedzić m.in.: bibliotekę, jadalnię czy też apartamenty prywatne.

Jak dojechać do Zamku w Pszczynie? Mapa

Zamek w Pszczynie znajdujący się na Górnym Śląsku przy ulicy Brama Wybrańców 1 (38 km od Katowic, a 24 km od Bielska-Białej) jest częścią pięknego i zabytkowego miasteczka sięgającego swoją historią aż XI wieku. Sam dojazd do zamku jest możliwy drogą krajową numer 1, która prowadzi aż z Gdańska.

Zamek w Pszczynie - bilety 2023, godziny otwarcia

Chętni zobaczyć te wyjątkowe miejsce mogą udać się na zamek od wtorku do niedzieli.

Godziny otwarcia Zamku w Pszczynie

 • Wtorek, 10:00 – 15:00, ostatnie wejście 14:00,
 • środa, 09:00 – 16:00, ostatnie wejście 15:00,
 • czwartek, 09:00 – 16:00, ostatnie wejście 15:00,
 • piątek, 09:00 – 16:00, ostatnie wejście 15:00,
 • sobota, 10:00 – 17:00, ostatnie wejście 16:00,
 • niedziela, 10:00 – 17:00, ostatnie wejście 16:00.

Ceny biletów 2023

 • Bilet normalny – 8 zł,
 • Bilet ulgowy – 5 zł,
 • Bilet wstępu z kartą mieszkańca Moja Pszczyna – 0,80 zł.

Dniem bezpłatnego wstępu jest wtorek.

Opinie o Zamku w Pszczynie - czy warto jechać?

W opiniach Google Zamek zebrał wysoką ocenę 4,7/5 - warto odwiedzić to miejsce. Oceniający chwalą piękno wnętrz, park, niedaleką herbaciarnię i przydatny audioprzewodnik. Narzekają natomiast na konieczność założenia specjalnych pantofli chroniących posadzkę.

Pszczyna – atrakcje, restauracje

Po samej wizycie na zamku możemy również skorzystać z szeregu innych atrakcji, które znajdują się w mieście. Możemy sprawdzić co u śląskich żubrów, odwiedzając pokazową zagrodę żubrów, która otwarta jest codziennie od 9:00 do 19:00. Jeśli natomiast chcemy doświadczyć odrobiny ciszy i spokoju to powinniśmy odwiedzić Park Pszczyński. Nie możemy też zapomnieć o zabytkowym Rynku w Pszczynie, którego historia sięga założenia samego miasta w XI w.

Gdzie zjeść w Pszczynie?

W poszukiwaniu chwili odpoczynku powinniśmy udać się do "Fresh Gelato & Cafe", które jest tuż przed zamkiem na ulicy Wojska Polskiego 21. Bogata oferta deserów i kaw zdecydowanie umili nasz pobyt w Pszczynie. Alternatywnie, będąc w pobliżu parku możemy zawitać do znajdującej się na świeżym powietrzu "Herbaciarni Daisy", gdzie uraczymy nasze podniebienie dobrą herbatą oraz kawą.

Jeśli natomiast mamy ochotę wrzucić coś na ząb, to piekarnia "Jasiek" znajdująca się przy ulicy Partyzantów 17 albo piekarnia "U Brzęczka" przy ulicy Słonecznej 6 zaspokoi nasz krótkoterminowy głód. Z kolei jeśli poszukujemy czegoś bardziej treściwego to powinniśmy udać się do "K2", które mieści się tuż przed Zamkiem w Pszczynie na ulicy Wojska Polskiego 15. Restauracja ta serwuje dania z kuchni meksykańskiej, polskiej, ale i również włoskie makarony i pizze.

Tuż obok mamy również "Restaurację Buongiorno", gdzie będziemy mogli poznać ofertę makaronów, sałatek lub deserów. W poszukiwaniu czegoś zaskakującego, powinniśmy udać się do "Bugsy Music Restaurante" przy ulicy Władysława Łokietka 1, gdzie zasmakujemy dań kuchni włoskiej z pewnym unikalnym twistem, a to wszystko w rytmie dobrej muzyki. Licząc na tradycję śląską z kolei, można polecić "Koguta i Kurkę" przy ulicy Uzdrowiska 71 w Goczałkowicach-Zdroju.

Noclegi w Pszczynie. Gdzie i jak?

Poszukując noclegu mamy kilka ofert do wyboru. Możemy wynająć apartament w "Apartamenty Pszczyna Centrum" przy ulicy Piwowarskiej 24. Ceny zaczynają się od 172 zł/noc. Jeśli z kolei szukamy czegoś bardziej ekstrawaganckiego to powinniśmy rzucić okiem na "Daisy's Secret Apartment", który oferuje swoim gościom luksusowe wnętrze w cenach od 345 zł/2 os. Warto wspomnieć również o "Hotelu u Michalika", który oficjalnie jest trójgwiazdkowym hotelem przy ulicy Dworcowej 11. Ceny tam zaczynają się od 119 zł/os. 

Zamek w Pszczynie - kontakt

Więcej informacji o zamku możecie znaleźć na oficjalnej stronie internetowej, a także w mediach społecznościowych: FacebookInstagramTwitter.

Pałac w Śmiłowicach. Tu Pazura brał ślub. Tak wygląda magiczne miejsce pod Krakowem

Zobacz też: Pałac w Kopicach - historia, zdjęcia. Bajkowa rezydencja Kopciuszka pod Opolem mogła dziś być jak drugi Zamek Moszna

Rozpoznasz te polskie zabytki? Arcytrudny QUIZ

Pytanie 1 z 12
Co to za budynek?
Rozpoznasz te polskie zabytki? QUIZ. Piekielnie trudny test dla prawdziwych znawców
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE