Biblioteka Śląska Katowice - katalog i godziny otwarcia

Znajdująca się w trzech różnych budynkach, Biblioteka Śląska w Katowicach jest miejscem, w którym znajdziemy wyjątkowe zbiory z wielu różnych dziedzin. W tym artykule zebraliśmy informacje o działalności Biblioteki Śląskiej w Katowicach, jej zbiorach oraz inicjatywach jakie organizuje.

Spis treści

  1. Biblioteka Śląska w Katowicach - historia, budowa i lokalizacja
  2. Biblioteka Śląska Katowice - katalog, zbiory oraz działalność
  3. Biblioteka Śląska Katowice - godziny otwarcia, cenniki i informacje dodatkowe

Biblioteka Śląska w Katowicach - historia, budowa i lokalizacja

Jej historia zaczyna się w roku 1922, kiedy to powstała Biblioteka Sejmu Śląskiego. Od tamtego roku, obiekt systematycznie propaguje rozwój kultury i sprzyja jej krzewieniu się w regionie. 

W latach trzydziestych XX wieku, biblioteka została przekształcona w obiekt o profilu naukowym i do dzisiaj ta rola się nie zmieniła. W pewnym momencie biblioteka rozrosła się do takiego rozmiaru, iż została podjęta decyzja o konstrukcji w 1991 roku kolejnego budynku. 

Obecnie biblioteka mieści się w trzech budynkach: 

  • Gmach główny przy placu Rady Europy 1, gdzie znajdziemy większość zbiorów oraz Instytut Mediów Cyfrowych "Digitarium".
  • Stary budynek biblioteki przy ulicy Francuskiej 12, gdzie działa m.in. Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej
  • Budynek przy ulicy Ligonia 7, w którym znajdziemy Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej

Nie ulega żadnym wątpliwościom fakt, że wraz z Muzeum Śląskim w Katowicach oraz Centrum Kongresowym biblioteka jest jednym z najcenniejszych budynków kulturowych w mieście.

Czytaj też: Muzeum Śląskie w Katowicach - cennik, godziny otwarcia, co warto zobaczyć?

Biblioteka Śląska Katowice - katalog, zbiory oraz działalność

Na półkach Biblioteki Śląskiej znajdziemy ponad 2,6 mln woluminów, w tym: 

  • Dokumenty drukowane - tutaj mowa o książkach, broszurach, czasopismach oraz periodykach. 
  • Materiały rękopiśmienne - rękopisy, maszynopisy. 
  • Materiały kartograficzne - mapy, plany i atlasy. 
  • Materiały ikonograficzne, takie jak grafiki, pocztówki, ekslibrisy (znaki własnościowe książek) oraz przeróżne fotografie. 
  • Dokumenty audiowizualne w postaci płyt analogowych, kompaktowych oraz kasety magnetofonowe. 
  • Dokumenty życia społecznego.
  • Elektroniczne nośniki informacji na płytach CD oraz DVD.

Osoby zainteresowane przejrzeniem katalogu mogą zrobić to online, korzystając ze strony głównej Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Z kolei osoby chcące przejrzeć bibliografię, to znajdą ją tutaj

Warto też wspomnieć o tym, iż Biblioteka Śląska Katowice wyposażona jest w udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz mających problemy ze słuchem. W wybranych godzinach jest możliwość skorzystania z tłumacza migowego pod tym adresem, który pomoże nam z zapytaniami.

Godziny dostępności tłumacza: 

Poniedziałek 12:00-16:00
Wtorek 10:00-16:00
Środa 10:00-16:00
Czwartek 10:00-16:00
Piątek 10:00-16:00

Dodatkowo, osoby zainteresowane wypożyczeniem książki, ale nie będące w stanie pojawić się po nią w konkretnych godzinach mogą skorzystać z usługi "Książkomatu". Opierający się na podobnej zasadzie co paczkomat, jest komfortowym i wygodnym rozwiązaniem, o którym możemy przeczytać więcej tutaj.

Działalność Biblioteki Śląskiej

Biblioteka jest aktywna w pięciu głównych dziedzinach.

  • Działalność edukacyjna - jako jedno z podstawowych zadań, biblioteka realizuje szereg działań takich jak pokazy, wykłady, zajęcia warsztatowe i opracowywanie platform edukacyjnych. Warto tutaj wymienić pracę Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej, Instytutu Badań Regionalnych czy też inicjatywę Inter Libros, która skierowana jest do studentów oraz uczniów. 
  • Działalność informacyjna - biblioteka prowadzi usługi informacyjne dla osób prywatnych i instytucji. Nieodpłatnie udostępniane są informacje biblioteczne oraz poradnictwa metodyczne, bibliograficzne i informacyjne. Z kolei za opłatą instytucja ta opracuje zestawienia tematyczne, przygotuje materiały na określony temat lub wyszuka niezbędne dla nas informacje związane z jakimś zagadnieniem.
  • Działalność konserwatorska - instytucja ta świadczy usługi w zakresie konserwacji zbiorów bibliotecznych i archiwalnych, takie jak prace konserwatorskie, zabezpieczające, czyszczenie, naprawy introligatorskie, ekspertyzy, dezynfekcje i badania czystości mikrobiologicznej. 
  • Działalność reprograficzna - możliwym jest uzyskanie w bibliotece kserokopii, wydruków oraz skanów. 
  • Działalność naukowa - jako biblioteka o statusie naukowym, gromadzi i udostępnia ona specjalistyczne zbiory literackie. Ponadto, inicjuje, prowadzi i publikuje prace naukowo-badawcze w temacie bibliotekoznawstwa i dziedzin pokrewnych. 

W murach biblioteki prowadzone są różnego rodzaju projekty, inicjatywy oraz programy. Kilkoma z nich są śląskie digitarium  (digitalizacja i internetowe udostępnianie zasobów biblioteki), kluby książek, programy dla osób z potrzebami szczególnymi i inne akcje kulturowe. 

Warto też wspomnieć o tym, iż biblioteka organizuje nieodpłatne zwiedzanie jej. Po uzgodnieniu terminu będziemy mogli zwiedzić agendy czytelnicze, poznać biblioteczny system kulturowy, obejrzeć główną wystawę czy też doświadczyć pokazów ciekawych zbiorów. 

Więcej na stronie głównej Biblioteki Śląskiej Katowice, a dokładny cennik znajduje się pod tym adresem. 

Biblioteka Śląska Katowice - godziny otwarcia, cenniki i informacje dodatkowe

Osoby chcące korzystać ze zbiorów biblioteki muszą zapisać się do niej korzystając z formularza na stronie internetowej lub pisemnie. Koszt wydania karty bibliotecznej to 6 zł, a jej otrzymanie jest możliwe po okazaniu dokument tożsamości z numerem PESEL oraz karty zapisu. 

Kartę biblioteczną za darmo mogą otrzymać osoby niepełnoletnie od lat 13, emeryci i renciści po okazaniu ważnej karty emeryta lub rencisty, osoby bezrobotne po okazaniu statusu osoby bezrobotnej, osoby po 60. roku życia i osoby niepełnosprawne z orzeczeniem.

Instytucja ta i jej konkretne sekcje otwarte są w następujących dniach oraz godzinach:

Wypożyczalnia, strefa otwarta, czytelnia główna i czytelnia czasopism bieżących

Poniedziałek 12:00-18:00
Wtorek-piątek 10:00-18:00
Sobota 10:00-15:00

Czytelnia zbiorów śląskich i czytelnia zbiorów specjalnych

Poniedziałek 12:00-15:00
Wtorek-piątek 10:00-15:00

Mediateka Instytutu Goethego:

Poniedziałek 12:00-18:00
Wtorek-piątek 10:00-18:00

Więcej informacji na stronie głównej Biblioteki Śląskiej Katowice lub pod adresami e-mail lub numerami telefonów: 

Zachęcamy też do odwiedzenia oficjalnych kanałów społecznościowych biblioteki - Instagrama Facebook'a lub strony głównej