Koronawius w Polsce? Dzieci ze Śląska trafiły do krakowskiego szpitala. Co im dolega?

2020-01-29 8:14
Koronawirus rozprzestrzenia się
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Koronawirus rozprzestrzenia się

Do szpitala w Krakowie trafiło dwoje dzieci z województwa śląskiego. Maluchy były na rodzinnej wycieczce. Do kraju wraz z rodzicami wracały przez Pekin. Po powrocie wystąpiło u nich zakażenie dróg oddechowych. Z podejrzeniem koronawirusa trafiły do krakowskiego szpitala. Dyrektor tamtejszej placówki uspokaja jednak i mówi, że nie ma zagrożenia. Czy groźny wirus z Chin trafi w końcu do Polski. Eksperci są zgodni - to kwestia czasu.

Koronawirus na Śląsku? Lekarze uspokajają

Kilka dni temu do szpitala w Krakowie trafiło dwoje dzieci, na co dzień mieszkających w województwie śląskim. Maluchy wraz z rodzicami były na rodzinnej wycieczce i do kraju wracały z przesiadką w Pekinie. Gdy były już w Polsce to źle się poczuły i z zakażeniem dróg oddechowych trafiły do szpitala w Krakowie. Rodzice dzieci obawiali się, że może to być niezwykle groźny koronwawirus, a dokładnie 2019-nCoV.  Po dokładnych badaniach okazało się, że nie ma powodów do obaw.

- Dzieci są w dobrym stanie. Nic nie wskazuje na to, że mamy w tym przypadku do czynienia z koronawirusem - powiedział Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala im. Stefana Żeromskiego w Krakowie w rozmowie z Polskim Radiem.

Dodajmy, że dzieci ze śląska trafiły do krakowskiego szpitala, ponieważ w naszym województwie nie ma oddziału zakaźnego dla dzieci. Na szczęście maluchy jeszcze w tym tygodniu opuszczą szpital.

Jak przekazały chińskie władze, groźny koronawirus zabił już ponad 80 osób. Epidemia wybuchła w mieście Wuhan. To miejsce całkowicie odcięto od świata. Zdaniem jednej z chińskich telewizji źródłem wirusa był targ rybny w Wuhan. Tam właśnie wirus pojawił się po raz pierwszy. Człowiek miał się nim zarazić od jednego z dzikich zwierząt, którymi tam handlowano.

Koronawirus. Jak się przed nim bronić?

Koronawirus 2019-nCoV objawia się przed wszystkim takimi symptomami jak

  • gorączka,
  • kaszel,
  • duszności, 
  • ból mięśni.

Zdaniem ekspertów, żeby się przed nim bronić należy pamiętać o częstym myciu rąk i dezynfekcji ich alkoholem, albo środkami na bazie alkoholu. Przypadki zarażenia koronawirusem odnotowano we Francji i w Niemczech, nie jest więc wykluczone, że wirus dotrze również do Polski.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE