Pobiegli, by uczcić pamięć ofiar kopalni Wujek i Męczenników Stanu Wojennego

2022-09-13 10:22

Spod kopalni Wujek 16 biegaczy wyruszyło w XVII Biegu Ku Czci Pamięci Męczenników Stanu Wojennego. W ten sposób upamiętnią dwa symboliczne miejsca: Pomnik Poległych Górników KWK „Wujek” i grób kapelana Solidarności - bł. ks Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu

Pobiegli, by uczcić pamięć ofiar kopalni Wujek i Męczenników Stanu Wojennego

XVII Bieg Pamięci Ku Czci Męczenników Stanu Wojennego, tak jak w poprzednich latach, ma formę sztafety. Trasę liczącą ok. 300 km biegacze pokonają etapami po dwóch, zmieniając się co 5 km. Na ostatnich kilometrach dołączą do nich rowerzyści z Radomia, Warszawy i Warmii., by razem w środowe popołudnie, ok. godz. 17.15 dotrzeć do mety.

XVII Bieg Pamięci Ku Czci Męczenników Stanu Wojennego stał się przez ostatnie lata nietypowym, ale ważnym wydarzeniem, upamiętniającym zarówno ofiary tego ponurego okresu PRL, w tym bł. księdza Jerzego Popiełuszki, jak i dziewięciu górników z kopalni Wujek, którzy zginęli od milicyjnych kul w 1981 roku. 

– Wydarzenia na KWK „Wujek” 16 grudnia 1981 roku były dla mnie traumatyczne. Z tą kopalnią byłem wcześniej związany, pracowałem na „Wujku” w latach 1979-1980. Po latach, kiedy zacząłem biegać, zrodził się we mnie pomysł pielgrzymki biegowej spod „Wujka” do grobu ks. Jerzego. Przy okazji biegów zrodziła się też bliska, serdeczna więź z matką księdza Jerzego – mówi z kolei Marian Gruszka z Knurowa, pomysłodawca biegu.