Dzień wolny od pracy 29 marca

i

Autor: pixabay

Praca

Piątek przed Wielkanocą dniem wolnym w całej Polsce. Jest decyzja

Dzień 29 marca jest dniem wolnym od pracy. Prezydenci miast ogłosili piątek przed Wielkanocą dniem wolnym dla pracowników urzędów miejskich. Wielki Piątek jest z najważniejszym świętem ewangelików w całym roku, również dla katolików ma wielkie znaczenie duchowe i jest przygotowaniem do Wielkanocy.

Piątek przed świętami Wielkanocy jest dniem wolnym od pracy w całej Polsce. Decyzję taką ogłosili prezydenci miast, którzy zdecydowali się zamknąć urzędy miejskie dla klientów w związku z Wielkim Piątkiem. Dzień wolny mają urzędnicy i pracownicy placówek oświatowych. Nieczynne będą wszystkie placówki ZUS, część urzędów skróci pracę. 

Zgodnie z Kodeksem pracy, tego dnia urzędnicy odbiorą wolne za Święto Trzech Króli, które w tym roku wypadło w sobotę, 6 stycznia.

To święto najważniejsze w roku liturgicznym ewangelików. Także dla katolików Wielki Piątek jest częścią tzw. Triduum Paschalnego z pamiątką męczeńskiej śmierci Jezusa na krzyżu.

Przede wszystkim jednak o tym, że piątek jest dniem wolnym w całej Polsce zdecydowała minister edukacji narodowej Barbara Nowacka. Szkoły są zamknięte, nauczyciele i uczniowie w domach.

Czy Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy?

Decyzjami prezydentów miast dzień 29 marca został wyznaczony jako dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników. Z tego samego powodu zamknięte będą też wszystkie placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie będzie też możliwości konsultacji z pracownikami infolinii ZUS. Jednak dla klientów będzie nadal dostępna elektroniczna forma kontaktu, czyli Platforma Usług Elektronicznych.

W piątek spraw nie załatwimy w Urzędzie Miasta w Katowicach. Katowicki magistrat podał, że "pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego (rejestracja zgonów) pełnią w tym dniu dyżur w godzinach od 7.00 do 14.00 w biurze na placu Wolności 12a". Jednocześnie urząd przekazał, że w Wielki Czwartek będzie czynny krócej, tj. do godziny 15.30.

Które urzędy są nieczynne w Wielki Piątek?

Zamknięty będzie też Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego we wszystkich swoich lokalizacjach w Krakowie, a także jego agendy zamiejscowe w Miechowie, Nowym Targu, Nowym Sączu, Oświęcimiu, Suchej Beskidzkiej, Tarnowie i Zakopanem. Nieczynne będą też Lokalne Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich w Krakowie, Chrzanowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Nowym Targu.

We Wrocławiu w piątek i sobotę interesanci nie załatwią spraw w urzędzie miejskim. W tych dniach nieczynne będą też centra obsługi mieszkańca. W piątek przy ul. Zapolskiej 4 będzie jednak w godz. 9-15 pełniony dyżur w sprawach wyborczych. Będzie tam można złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania lub o ujęcie w stałym obwodzie głosowania.

Urząd Miasta Krakowa będzie w piątek czyny, ale krócej - do godz. 15.30. Natomiast do godziny 18.00 mieszkańcy będą mogli załatwić sprawy urzędowe w punktach obsługi funkcjonujących w galeriach handlowych: Galerii Bronowice, Galerii Bonarka City Center oraz w Galerii Serenada.

W Olszynie będzie można załatwić sprawy w godzinach 7.30-15.30 w urzędach: miejskim i wojewódzkim. Przy czym z pójściem do Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie nie należy zwlekać do ostatniej chwili, ponieważ rozważane jest wcześniejsze zakończenie godzin pracy dla kobiet. Krócej mogą też działać: Urząd Miejski w Radomiu i tamtejsze delegatury: Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, a także Powiatowego Urzędu Pracy.

Mniej czasu na załatwienie spraw, do godz. 13, będzie też w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach oraz Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim. Jednak od godz. 13 do godz. 16, poszczególni pracownicy wydziałów ŁUW mają pełnić dyżury zapewniające ciągłość pracy urzędu w tym dniu.

W Rzeszowie, krócej niż zwykle, czyli od godz. 10 do 15.30, będą pracować Punkty Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta zlokalizowane w galeriach handlowych. W Wielką Sobotę wszystkie będą zamknięte.

Skrócone godziny pracy zapowiedziała też Poczta Polska, ale w Wielką Sobotę, 30 marca. Placówki pocztowe - czynne standardowo w soboty oraz całodobowe - będą obsługiwać klientów maksymalnie do godz. 14. Te zlokalizowane w obiektach funkcjonujących w innym czasie pracy (np. ministerstwa, sądy, urzędy skarbowe, urzędy gminy, centra/galerie handlowe) przystosują godziny pracy do czasu funkcjonowania podmiotów, w których są zlokalizowane.

Najpiękniejsze kartki na Wielkanoc

Zobacz w galerii zdjęciowej i pobierz

Quiz. Jak dobrze znasz śląskie potrawy wielkanocne?

Pytanie 1 z 12
Czego na stole nie mogło zabraknąć na Śląsku podczas Wielkiego Piątku?
Listen on Spreaker.