Ma chronić przed super zaraźliwym Krakenem. Nowa szczepionka na COVID trafi do aptek?

i

Autor: Fot. Getty Images

COVID-19

Pacjenci zaszczepieni na COVID-19 mogą liczyć na odszkodowanie. Chodzi o jedną ze szczepionek

Rzecznik prac pacjenta przekazał, że pacjenci u których wystąpił Niepożądany Odczyn Poszczepienny - NOP będą mogli domagać się wypłaty odszkodowania. Na pieniądze mogą liczyć te osoby, którym podano preparat Vaxzevria (wcześniej Vaccine AstraZeneca).

Odszkodowania za szczepienia przeciwko COVID-19

Rzecznik praw pacjenta poinformował o możliwości uzyskania odszkodowania za pojawianie się przynajmniej jednego niepożądanego odczynu poszczepiennego po przyjęciu szczepionki firmy AstraZeneca.

Osoby, które po szczepieniu szczepionką Vaxzevria (wcześniejsza nazwa: „COVID-19 Vaccine AstraZeneca”) trafiły do szpitala z powodu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, a dotąd nie złożyły wniosku o odszkodowanie, mogą to nadal zrobić - informuje Rzecznik Praw Pacjenta.

Do tej pory do NOP-u w przypadku szczepionki Vaxzevria (AstraZeneca) były to: zakrzepica naczyń żylnych mózgu, poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego, parestezje, niedoczulica, szumy uszne oraz zapalenie naczyń skóry. Do tej listy obecnie dodano też żylną chorobę zakrzepowo-zatorową.

W komunikacie przekazano także, że podstawowym warunkiem przyznania świadczenia pieniężnego przez rzecznika praw pacjenta jest to, iż po podaniu szczepionki wystąpiło jedno z działań niepożądanych wymienionych w tzw. Charakterystyce Produktu Leczniczego. Chodzi o odczyny poszczepienne zaobserwowane podczas badań klinicznych, ale także te, co do których związek przyczynowy z podawaną szczepionką potwierdzono już po zarejestrowaniu produktu. Lista tych działań ulega uzupełnieniu, ponieważ bezpieczeństwo szczepionek jest na bieżąco monitorowane w poszczególnych państwach, a następnie oceniane przez Europejską Agencję Leków.

Szczepienia na COVID-19. Zostaną wypłacone odszkodowania

W związku z uzupełnieniem listy działań i nadzorowaniem przez Europejską Agencję Leków, rzecznik wznawia z urzędu postępowania w tego typu sprawach, aby umożliwić dokonanie ponownej oceny medycznej przez działający przy nim zespół ekspertów.

Zachęcamy wszystkich, którzy po szczepieniu szczepionką Vaxzevria/AstraZeneca doznali żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, co skutkowało pobytem w szpitalu przez co najmniej 14 dni, by złożyli do nas wniosek o przyznanie odszkodowania - apeluje Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta.

Zgodnie z ustawą osoby, które doznały działań niepożądanych uwzględnionych w Charakterystyce Produktu Leczniczego po wykonaniu szczepienia, mogą złożyć do rzecznika wniosek o przyznanie świadczenia kompensacyjnego w ciągu roku od daty tej aktualizacji. W związku z tym złożenie wniosku dotyczącego omawianego schorzenia po szczepionce Vaxzevria będzie możliwe do 21 września 2024 roku. W Polsce podano blisko 5,3 mln dawek tej szczepionki - wynika z danych NIZP-PZH.

Przypomnijmy, że od początku 2022 r. do połowy 2023 r. wydano 223 decyzje dotyczące wypłaty odszkodowania na łączną kwotę 4,5 mln zł.