Niepełnosprawna osoba na wózku

i

Autor: pixabay

Wiadomości

Orzeczenia o niepełnosprawności obowiązują dłużej. Zmiany w terminie ważności

Ważne zmiany dotyczą osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Sejm zdecydował, że orzeczenia o niepełnosprawności będą obowiązywały dłużej, bo wydłużony został termin ważności. Zmiany mają rozładować kolejki do lekarzy orzeczników.

Ministerstwo Rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiada wydłużenie terminu ważności orzeczeń o niepełnosprawności. Te orzeczenia o niepełnosprawności, które utraciłyby ważność do 30 czerwca 2024 r. będą automatycznie ważne aż do końca września 2024 r. Ministerialny projekt uchwały został przegłosowany w Sejmie.

Do kiedy obowiązują orzeczenia o niepełnosprawności?

Zgodnie z przegłosowanym przez Sejm projektem, ważność wydanych już orzeczeń zostaje przedłużona do 30 września 2024 roku, ale nie dłużej niż do dnia wydania nowego prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Projekt dotyczył także kart parkingowych. Ostatecznie ważność kart parkingowych dla niepełnosprawnych również upłynie 30 września 2024 roku, ale nie dłużej niż do wydania nowego prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

W niektórych miejscowościach na orzeczenie trzeba czekać od sześciu do ośmiu miesięcy. Stąd inicjatywa poselska — podkreślił Tadeusz Tomaszewski, poseł Lewicy.

Problemy z ważnością orzeczeń o niepełnosprawności pojawiły się na skutek pandemii koronawirusa. Wówczas, aby nie zmuszać niepełnosprawnych do wychodzenia z domu postanowiono o przedłużeniu wszelkich terminów ważności orzeczeń aż do 5 sierpnia. To z kolei poskutkowało sytuacją, że ogromna rzesza niepełnosprawnych składała wnioski o wydanie nowego orzeczenia, lecz nie mogły one być rozpatrzone z powodu wielkich zatorów i kolejek do komisji orzekających.

To znacznie utrudniało funkcjonowanie nie tylko samym niepełnosprawnym, ale także zakładom pracy chronionej, które z dnia na dzień traciły pracowników mogących korzystać z ulg rehabilitacyjnych i innych.

Zmieniono też termin wejścia w życie nowelizacji (na 30 grudnia 2023 r.), dzięki czemu żadne przedłużane świadczenia mają nie stracić ważności.

QUIZ. Pamiętasz jedzenie z czasów PRL? Oto kuchnia naszego dzieciństwa

Pytanie 1 z 15
1. Popularnym posiłkiem w szkole w czasach PRL-u były: