dzik

i

Autor: Public Domain Pictures

Odstrzał dzików w Częstochowie będzie zwiększony, bo wchodzą do osiedli

Dziki w Częstochowie wchodzą do osiedli, straszą mieszkańców i są niebezpieczne. Powodują duże straty na działkach i polach oraz powodują kolizje i wypadki drogowe. Częstochowa postawiła na dodatkowy odstrzał dzików, aby zmniejszyć ich liczebność.

Dziki w Częstochowie

Dziki są coraz częstszymi gośćmi na osiedlach mieszkaniowych w Częstochowie. Mieszkańcy nie kryją strachu, bo te zwierzęta są zupełnie nieprzewidywalne. Często udaje się je przegonić głośnym krzykiem, lecz czasami właśnie takie zachowanie lub szczekanie psów daje wręcz odwrotny skutek i dziki stają się niebezpieczne.

Prezydent Częstochowy wydał zgodę na dodatkowy odstrzał dzików. To jedyny skuteczny sposób, aby pozbyć się dzików z terenów zamieszkałych przez ludzi.

- Psy szczekają jak oszalałe, ale dziki niczego się nie boją. Już nie tylko podchodzą pod gospodarstwa, ale przechodzą przez płoty, ryją pola, działki. Gdy wpadają w szał są nie do powstrzymania. Są też bardzo szybkie, trudno przed nimi uciec - mówi jeden z mieszkańców dzielnicy Błeszno w Częstochowie. 

Dziki atakują zwierzęta i ludzi

Mieszkańcy Częstochowy znają wiele historii, w których dziki są bardzo agresywne. Z łatwością poradzą sobie z psem, a gdy jeszcze czują się zagrożone, są w stanie rzucić się na człowieka i poważnie go poturbować. Kilka lat temu głośna była sprawa rodziny dzików, która zawitała na podwórko jednego z budynków w centrum Częstochowy przy ul. Ogrodowej i "sterroryzowała" mieszkańców.

Obecność dzików w południowych dzielnicach Częstochowy jest szczególnie uciążliwa. Praktycznie nie ma dnia, aby nie dały się we znaki. Problem nie jest nowy, bo kłopotliwa obecność dzików trwa już od kilku lat, lecz ostatnio wizyty tych zwierząt znacznie się nasiliły.

Tylko do końca października 2022 głównie dziki przyczyniły się do ponad 100 kolizji drogowych, z czego dwa razy doszło do poważniejszych wypadków z rannymi ludźmi.

Redukcyjny odstrzał dzików

Prezydent Częstochowy wydał zgodę na dodatkowy redukcyjny odstrzał 50 dzików w Częstochowie. Tylko w ciągu dziewięciu miesięcy ubiegłego roku odstrzelono aż 130 osobników, a i to okazało się niewystarczające.

Kolejna zgoda na odstrzał redukcyjny dzików obowiązuje do końca 2023 roku. Odstrzelone mają zostać zwierzęta z terenu wchodzącego w skład obwodu łowieckiego nr 44, położonego w granicach administracyjnych Częstochowy.

Ten teren obejmu takie dzielnice jak: 

  • Błeszno wraz z osiedlem wieżowców
  • Brzeziny
  • Wrzosowa
  • Nowa Wieś
  • Słowik
  • Huta Stara
  • Młynek
  • Kuźnica

Gdzie zgłosić zabłąkane dzikie zwierzę?

Władze Częstochowy przypominają, że interwencje związane z obecnością rannych lub zabłąkanych dzikich zwierząt na zamkniętych posesjach są realizowane bezpłatne przez pracowników schroniska dla bezdomnych zwierząt w Częstochowie przy ul. Gilowej (tel. 34 361 65 66). Z kolei zgłoszenia w sprawie dzikiej zwierzyny na terenie Częstochowy są przyjmowane przez magistrat pod numerem telefonu 725000112.