Obchodzili w lesie urodziny Hitlera, zostali skazani. Prokuratura: Kary są za niskie

i

Autor: Archiwum Obchodzili w lesie urodziny Hitlera, zostali skazani. Prokuratura: "Kary są za niskie"

Wodzisław Śląski

Obchodzili w lesie urodziny Hitlera. W maju rozprawa odwoławcza. Prokuratura chce wyższych kar

Wkrótce przed Sądem Okręgowym w Rybniku odbędzie się rozprawa odwoławcza w sprawie obchodów urodzin Adolfa Hitlera, zorganizowanych w 2017 roku w Wodzisławiu Śląskim. Sąd I instancji skazał uczestników spotkania na kary więzienia za publiczne propagowanie nazizmu.

Obchody urodzin Hitlera w lesie k. Wodzisławia Śląskieo

Termin rozprawy odwoławczej wyznaczono na 27 maja. Informację przekazał PAP sędzia Jacek Myśliwiec, wykonujący funkcję prezesa Sądu Okręgowego w Rybniku.

Sprawa ujrzała światło dzienne 2018 roku, gdy w TVN został wyemitowany reportaż pt. "Polscy neonaziści". Dziennikarze pokazali w nim m.in. obchody 128. rocznicy urodzin Hitlera, które odbyły się ponad pół roku wcześniej w lesie koło Wodzisławia Śląskiego.

W materiale można było zobaczyć m.in. flagi ze swastykami czy "ołtarzyk" na cześć Hitlera. Uczestnicy spotkania byli przebrani w mundury Wehrmachtu i częstowali się tortem w barwach Trzeciej Rzeszy.

Sąd uznał, że impreza w lesie była publicznym propagowaniem nazizmu

Po emisji programu prokuratura wszczęła śledztwo. ABW zatrzymała podejrzanych i przeszukała ich mieszkania, gdzie znaleziono m.in. nazistowskie flagi i odznaki.

Proces rozpoczął się w połowie 2019 roku. Na ławie oskarżonych zasiadło sześcioro uczestników. Żaden nie przyznał się do winy. Niecałe trzy lata później zapadł wyrok w I instancji.

Sąd podzielił stanowisko prokuratury, że obchody urodzin Hitlera były publicznym propagowaniem nazizmu. Spotkanie zostało zorganizowane w miejscu publicznym, widocznym i organizator musiał mieć świadomość, że przebieg imprezy mogą widzieć osoby postronne. 

Sąd skazał uczestników imprezy na kary więzienia w zawieszeniu

Głównego oskarżonego Mateusza S. – b. sąd skazał na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata. To szef zdelegalizowanego już stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność" i organizator imprezy. Przed wydarzeniem rozesłał on przez Internet ponad 80 zaproszeń w postaci plakatu z programem uroczystości. Na plakacie były umieszczone m.in. godło III Rzeszy i swastyka. Mężczyzna odpowiadał także przez sądem za noszenie koszulki ze swastyką podczas festiwalu Orle Gniazdo, wykonanie nazistowskiego pozdrowienia podczas koncertu w Rybniku oraz nielegalne posiadanie amunicji.

Pozostali uczestnicy obchodów zostali skazani na kary od 10 do 3 miesięcy więzienia w zawieszeniu na okres próby. Wśród skazanych znalazł się m.in. Krystian Z. oraz Dawid K. Ponadto wodzisławski sąd zobowiązał oskarżonych do zapłaty grzywien i informowania co trzy miesiące kuratora o przebiegu próby.

Obrona i prokuratura złożyły apelacje od wyroku

Po ogłoszeniu wyroku apelacje zapowiadały zarówno prokuratura, jak i obrona. Prokurator uznał, że kary są zbyt łagodne i nie zgodził się na warunkowe zawieszenie ich wykonania.

Z kolei obrona domagała się uniewinnienia argumentując, że impreza nie miała charakteru publicznego, tylko prywatny, więc udział w niej nie podlega odpowiedzialności karnej. (PAP)

Autor: Krzysztof Konopka