Barbara Nowacka

i

Autor: PAP/Piotr Nowak

Szkoła

Nowy przedmiot w szkołach zastąpi WDŻ. Edukacja seksualna od podstawówki

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała o wprowadzeniu nowego przedmiotu do polskich szkół. Edukacja zdrowotna ma zastąpić nielubiany i skompromitowany WDŻ, czyli wychowanie do życia w rodzinie. Nowy przedmiot będzie obowiązkowy od nowego roku.

W szkołach zostanie wprowadzony nowy przedmiot. Będzie obowiązkowy i ocena pojawi się na świadectwie. Edukacja zdrowotna, bo taką nazwę ma nowy przedmiot, zastąpi krytykowane WDŻ, czyli wychowanie do życia w rodzinie. Najważniejszymi tematami poruszanymi na lekcjach edukacji zdrowotnej mają być:

  • ochrona zdrowia psychicznego
  • zdrowe odżywianiu
  • edukacja seksualna

Powstał zespół, który wypracuje podstawę programową - powiedziała minister Barbara Nowacka.

Co to za przedmiot edukacja zdrowotna?

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Obowiązkowe lekcje edukacji zdrowotnej odbywać się będą w klasach IV-VIII szkół podstawowych i w klasach I-II szkół ponadpodstawowych.

Nad stworzeniem programu pracować ma zespół międzyresortowy, który ma wypracować podstawowe założenia do końca czerwca. Aby nauczyciele dobrze się przygotowali, będą dla nich stworzone studia podyplomowe i kursy. Lekcje zostaną wprowadzone do szkół od 1 września 2025 roku po przeprowadzeniu szerokich konsultacji społecznych.

Nie można wyobrazić sobie lepszej informacji. Profilaktyka to priorytet, ponieważ pozwala nam zachować długie życie w dobrym zdrowiu. Trudno wyobrazić sobie lepszy czas na wyrobienie sobie zdrowych nawyków stylu życia niż czas w szkole - powiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Dodała, że aktualnie w polskiej szkole brakuje edukacji na temat tego, jak dbać o własne zdrowie i zdrowie bliskich. Edukacja zdrowotna zaprocentuje w dorosłym życiu uczniów, a to oznaczać będzie również, że NFZ będzie mógł więcej środków przeznaczyć na profilaktykę, a nie na leczenie - ponieważ społeczeństwo będzie zdrowsze.

Będzie to kolejny element naszej ofensywy w walce z otyłością i brakiem kompetencji ruchowych–  podkreślił minister sportu Sławomir Nitras.

Zaznaczył, że rolą szkoły jest to, by dzieci nabywały umiejętności ruchowe, które decydują o sprawności, także w dalszym życiu. „Nasze działania nie sprowadzają się do tego, by kazać i zmuszać, ale by zachęcać. Dzieci i młodzież muszą wiedzieć, że uczą się czegoś, co jest im niezbędne – dodał minister.

Czy znasz autorki lektur szkolnych? QUIZ Rozpoznaj je na zdjęciach

Pytanie 1 z 10
Napisała utwór "Niech żyje bal"
osiecka
Listen on Spreaker.