Cytometr spektralny AURORA w zabrzańskim Szpitalu Klinicznym nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

i

Autor: ŚUM

Medycyna

Mali pacjenci onkologii Szpitala Klinicznego 1 ŚUM będą diagnozowani przez cytometr spektralny AURORA

2023-05-30 15:20

Cytometr spektralny AURORA to jedyny sprzęt w Polsce przeznaczony dla małych pacjentów, służący do pogłębionej diagnostyki chorób onkologicznych i hematologicznych. Teraz także w zabrzańskim Szpitalu Klinicznym nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nowoczesny sprzęt AURORA polepszy diagnostykę dziecięcych nowotworów

Analiza szpiku kostnego pacjentów w zakresie m.in.: diagnostyki białaczek i chłoniaków, monitorowania procesu leczenia, określania rokowania i pośrednio wyjaśniania przyczyn ich powstawania jest możliwa dzięki AURORZE. Cytometr spektralny jest najnowocześniejszym sprzętem, który teraz posłuży także w Szpitalu Klinicznym  nr 1 SUM w Zabrzu. Środki na zakup sprzętu o wartości 1 mln 200 tys. złotych pozyskała Fundacja ISKIERKA, dzięki wsparciu darczyńców. 

Pracownią Immunologii działającą przy Katedrze i Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej kieruje prof. Tomasz Szczepański, wybitny hematolog, rektor SUM. Jak informuje Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, szpital do diagnostyki chorób nowotworowych u dzieci, głównie ostrych białaczek, ale również chłoniaków, nerwiaków zarodkowych (neuroblastoma) czy mięsaków tkanek miękkich wykorzystuje techniki cytometrii przepływowej.  

Rocznie na ostrą białaczkę zaczyna chorować około 250 maluchów

„W Polsce co roku rozpoznawanych jest około 250 przypadków ostrej białaczki limfoblastycznej (ALL) u dzieci. Próbki szpiku kostnego przesyłane są do Zabrza (tamtejszej Pracowni Immunologii) ze wszystkich polskich ośrodków hematoonkologicznych, w celu ilościowego określenia odpowiedzi na wdrożone leczenie" - czytamy na stronie internetowej szpitala.

- Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, iż już wkrótce, w naszym laboratorium, będzie działał cytometr spektralny. Jest to aparat nowej generacji, który posłuży z jednej strony do lepszej diagnostyki ostrych białaczek u dzieci i to zarówno u naszych pacjentów leczonych w tutejszej klinice, ale także dla dzieci z całej Polski, które są w badaniu klinicznym - protokole leczenia CALL-POL, a także dla dzieci z Ukrainy, których coraz więcej jest leczonych w naszych szpitalach – podkreśla prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, Kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej SUM, Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej. - Z drugiej strony, ten nowoczesny sprzęt będzie w całości służył pediatrii i będziemy zajmować się badaniem odporności, zarówno u dzieci po leczeniu choroby nowotworowej, jak i z biegiem czasu u innych pacjentów. Sprzęt daje nowe możliwości i cieszymy się, że możemy go zastosować” - dodaje.

Niezbędny jest sprzęt umożliwiający oznaczenie poziomu MRD na najwyższym poziomie czułości. Możliwość taką daje właśnie cytometr spektralny Aurora, umożliwiający jednoczesną ocenę ponad 20 markerów na pojedynczej komórce nowotworowej.

- Większa liczba oznaczanych markerów przekłada się na wyższy poziom czułości w wykrywaniu komórek nowotworowych w porównaniu do dotychczas stosowanych metod opartych o 8-10 markerów. Przy monitorowaniu choroby resztkowej istotne jest, aby w jak najdokładniejszy sposób rozróżniać komórki nowotworowe od prawidłowych, a jako ośrodek referencyjny, Pracownia Immunologii w Zabrzu musi dysponować najnowocześniejszym sprzętem. Dalsza rozbudowa cytometru o kolejne 2 lasery umożliwi ocenę ponad 30 markerów jednocześnie, czyniąc go narzędziem do bardzo zaawansowanych badań tzw. immunomonitorowania – tłumaczy dr hab. n. med. Łukasz Sędek, adiunkt badawczo – dydaktyczny w Katedrze i Zakładzie Mikrobiologii i Immunologii, Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu, SUM.

O zdrowie dzieci walczy też Fundacja Iskierka. Sprzęt będzie też wykorzystany w leczeniu dzieci z Ukrainy

Zakup nowego sprzętu do Pracowni Immunologii to ogromna szansa dla dziecięcych pacjentów onkologicznych i hematologicznych, także tych, którzy do polskich szpitali trafili na sutek działań wojennych w Ukrainie.

- Jako organizacja pacjencka nieustannie działamy na rzecz zwiększania szans naszych podopiecznych w procesie leczenia. Jednym z takich obszarów jest stałe podnoszenie jakości diagnostyki dziecięcych pacjentów onkologicznych, co możliwe jest m.in. dzięki pracy specjalistów z zabrzańskiej Pracowni Immunologii, na czele z prof. Tomaszem Szczepańskim. Cytometr spektralny AURORA, który teraz wesprze ich pracę to ogromny krok na przód, by lepiej odpowiadać na potrzeby naszych podopiecznych. Będzie to drugi taki aparat w Polsce, a pierwszy przeznaczony z myślą o dzieciach. Dodatkowo sprzęt ten będzie wykorzystywany także u pacjentów z Ukrainy, zacierając wszelkie granice w walce o zdrowie dzieci  - informuje Jolanta Czernicka – Siwecka, Prezeska Fundacji ISKIERKA.

Ośrodek zabrzański jest członkiem międzynarodowego konsorcjum badawczego EuroFlow, które składa się z ponad 20 grup badawczych, ekspertów w dziedzinie cytometrii przepływowej i diagnostyki molekularnej, wspólnie pracujących na rzecz podnoszenia jakości i standardów leczenia na polu międzynarodowym.

Fundacja ISKIERKA od 2009 roku finansowo wspiera działalność naukową lekarzy zabrzańskiego szpitala. 

Wiadomości ze Śląska

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/