Szyb Staszic instytucją kultury

i

Autor: unesco.tarnowskiegory.pl

Wiadomości

Tarnowskie Góry będą miały nową instytucję kultury. Utworzono ją w obiekcie UNESCO

Tarnowskie Góry będą miały nową instytucję kultury. Właśnie podpisano umowę na zaadaptowanie zabytkowego szybu Staszic pod nową działalność. Obiekt ten jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Nowa instytucja kultury powstała na Śląsku - w zabytkowym szybie

We wtorek, 5 marca podpisano umowę na utworzenie nowej instytucji kultury w zabytkowym szybie Staszic. Obiekt będą prowadzić Województwo Śląskie i gmina Tarnowskie Góry. Przypomnijmy, że list intencyjny o utworzeniu w dawnym tarnogórskim Szybie placówki kulturalnej służącej mieszkańcom podpisano jeszcze w grudniu 2023 r.

Właśnie mija 20 lat odkąd staramy się uzyskać dostęp do tego obiektu, ale jak pokazuje dzisiejszy przykład, wspólnie jest to łatwiej osiągnąć – cieszył się Zbigniew Pawlak, Prezes Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej podczas dzisiejszego podpisania umowy o powołaniu instytucji kultury o nazwie SzybStaszic.

Umowę w tej sprawie podpisali wspólnie ze Zbigniewem Pawlakiem, prezesem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór, Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego oraz z ramienia Stowarzyszenia Stanisław Karcz. To te trzy podmioty będą współtworzyć instytucję, która w największy sposób akcentować będzie wodną, a więc najważniejszą, część tarnogórsko-bytomsko-zbrosławickiej spuścizny wpisanej na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Górny Śląsk był kolebką europejskiego przemysłu. Przemysłu nie byłoby bez wody. Szyb Staszic to piękny tego przykład – przekonuje Zbigniew Pawlak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej

Zobaczcie zdjęcia z tego historycznego wydarzenia.

Szyb Staszic będzie jak Zabytkowa Kopalnia Srebra?

Na terenie szybu, znajdują się pozostałości maszyn parowych, które kiedyś zasilały pompy pobierające nawet 40 tys. metrów sześciennych wody dziennie. Obiekt jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podmioty zarządzające chcąc stworzyć nową instytucję kultury „Szyb Staszic w Tarnowskich Górach”, na którym znajduje się szyb wraz z podszybiem.

- Znając wieloletnie działania i wielokrotne próby pozyskania tego obiektu na cele turystyczne, to jest to robota nie do podziękowania – komentował Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.

Jak zapowiedział burmistrz, dzięki podpisanej 5 marca umowie, za kilkanaście lat na terenie miasta powstanie kolejny obiekt porównywalny do Zabytkowej Kopalni Srebra. Finansowanie nowej instytucji na poziomie 1,5 mln zł rocznie zapowiedziało miasto, w takiej samej kwocie będzie to robić przez kolejne pięć lat także województwo.