Noc Naukowców Politechniki Śląskiej za nami! To już 17. edycja [ZDJĘCIA]

Kolejna, już 17. edycja Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej odbyła się w kampusach uczelni. Można było poeksperymentować i porozmawiać z naukowcami. Wydarzenie wróciło do formy znanej sprzed pandemii.

Tegoroczna Noc Naukowców odbyła się pod hasłem „W rytmie eko”. W programie wydarzenia każdy mógł odnaleźć coś dla siebie. Było ponad 180 aktywności, które odbyły się w czterech miastach:

  • Gliwicach,
  • Katowicach,
  • Zabrzu,
  • Rybniku.

Były wykłady, warsztaty, pokazy, eksperymenty, koncerty, wystawy.

Nauka przez zabawę na Politechnice Śląskiej

Noc Naukowców to wydarzenie, w czasie którego my – Politechnika Śląska – pokazujemy to, co mamy najlepsze. Nasi naukowcy chwalą się swoimi badaniami, zachęcając do wspólnego eksperymentowania i wspólnej zabawy. Ta interakcja naukowca z odbiorcą jest naszym podstawowym celem. Poprzez popularyzację nauki chcemy pokazać uczestnikom, jak nauka wpływa na ich codzienne życie i dlaczego jest ona tak ważna – mówi dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ.

Tegoroczna edycja odbyła się też w sieci. Każdy kto nie mógł pojawić się osobiście, mógł obejrzeć transmisję. Niemal przez cały czas Nocy Naukowców trwał popularnonaukowy talk-show – nawiązujące do tegorocznego hasła eko-plotki, które prowadziła Iwona Flanczewska-Rogalska. – Poplotkowaliśmy z naukowcami o wszystkim, co związane z ekologią, elektromobilnością, ekologicznym budownictwem, energią i jej magazynowaniem, odpowiedzialną produkcją i projektowaniem czy przyszłością procesów oczyszczania ścieków – dodaje Ziembińska-Buczyńska.

W trakcie uroczystości otwarcia kolejnej Nocy Naukowców odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursów: Industrialna biżuteria; Opowiadanie kryminalne, którego akcja dzieje się w kampusie Politechniki Śląskiej; Co słychać w nauce – podcast naukowy; Wyjedź w przyszłość – zaprojektuj ekopojazd; Zostań ekobohaterem: spot promujący proekologiczne zachowania i postawy.