Rozbiórka Ryfamy w styczniu 2023 roku

i

Autor: M. Koczy

Niegdyś chluba śląskich fabryk, teraz stanie tu osiedle. Jak zmieni się rybnicka Ryfama?

Niegdyś w tym miejscu funkcjonowała Rybnicka Fabryka Maszyn. Dziś trwają prace nad tym, by w niezagospodarowaną przestrzeń tchnąć nowe życie.

Historia Ryfamy sięga 1945 roku. Wówczas na terenie miasta funkcjonowała Rybnicka Huta, która tuż po zakończeniu II wojny światowej została przemianowana na Rybnicką Fabrykę Maszyn.

Od tego czasu aż do lat 90. ubiegłego wieku zakład sukcesywnie się rozwijał. Ryfama specjalizowała się w produkcji urządzeń dla górnictwa (główni przenośników zgrzebłowych), a w latach świetności aż 20 proc. produkcji trafiało na eksport.

Fabryka jednak nie potrafiła odnaleźć się w nowej, rynkowej rzeczywistości. Po transformacji ustrojowej kilkukrotnie zmieniał się właściciel, aż w końcu w 2016 roku trafiła w ręce katowickiej firmy TDJ. Ostatecznie jednak zakład zamknięto w 2020 roku.

Od tego czasu teren zakładu przy ul. Bolesława Chrobrego był niezagospodarowany. Ale to ma się wkrótce zmienić. Nieruchomość wykupiła spółka DE Estate, będąca w strukturach grupy TDJ.

Zgodnie z założeniem w tym miejscu powstanie osiedle mieszkaniowe. Pojawią się też miejsca rekreacyjne oraz infrastruktura handlowo-usługowa.

Poszanowanie dla historii to jeden z kluczowych aspektów inwestycji

Zgodnie z założeniami, projekt połączy współczesność z industrialnym charakterem miejsca. Inwestor obiecuje, że zachowa elementy dawnej fabryki, szczególnie te o najwyższej wartości historycznej i architektoniczej.

Mówi się o pozostawieniu części głównej hali, która miałaby stanowić swoisty łącznik między przeszłością a przyszłością. Tam ma powstać przestrzeń interdyscyplinarna. Tymczasem wybrane materiały z rozbiórki, choćby cegły, zostaną wykorzystane w formie detali elewacyjnych lub elementów małej architektury.

– Poszanowanie historii to jeden z kluczowych aspektów, na który zwracamy uwagę przy realizacji naszych inwestycji. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ta fabryka miała duże znaczenie dla mieszkańców, dlatego dokładamy starań, by projekt jak najlepiej wpisywał się w otoczenie i oddawał ducha tego miejsca. Zachowujemy również nazwę Ryfama, która utrwaliła się w sercach mieszkańców – mówi Jarosław Łysik, prezes zarządu w DE Estate.

Obecnie na terenie dawnego zakładu trwają prace porządkowe i rozbiórkowe. Ich zakończenie planowane jest na 3. kwartał tego roku. Równocześnie opracowywana jest finalna koncepcja architektoniczna. Do współpracy przy projekcie zaproszono pracownię OVO Grąbczewscy z Katowic.

W galerii poniżej możesz zobaczyć, jak wyglądał zakład Ryfama przed rozpoczęciem prac rozbiórkowych oraz już w ich trakcie.

Rybnicka Fabryka Maszyn Ryfama przed i w trakcie rozbiórki: